Notowania

Przejdź na
papież franciszek
08.11.2014 15:52

Kuria Rzymska. Kolejne zmiany personalne

Nowym szefem watykańskiej dyplomacji, został angielski arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CPP / Polaris/East News)

Papież Franciszek zadecydował, że w Sekretariacie Stanu nowym sekretarzem do spraw stosunków z państwami, czyli szefem watykańskiej dyplomacji, został angielski arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Ten dyplomata watykański ma za sobą doświadczenie pracy w nuncjaturach na pięciu kontynentach. Przez ostatni rok był nuncjuszem apostolskim w Australii. Abp Gallagher zastąpił na stanowisku sekretarza do spraw stosunków z państwami arcybiskupa Dominique'a Mambertiego z Francji.

Abp Mamberti stanął na czele Sygnatury Apostolskiej, czyli najwyższego organu sądowniczego Kościoła katolickiego. Na tym stanowisku zastąpił amerykańskiego kardynała Raymonda Leo Burke'a, uważanego za jednego z liderów konserwatywnej części hierarchii kościelnej - co potwierdziła jego postawa na niedawnym synodzie biskupów na temat rodziny.

Już przed rozpoczęciem synodalnych obrad kard. Burke występował przeciwko zmianom w podejściu Kościoła do rozwodników i mówił, że nie można odchodzić od tradycyjnego nauczania w tej sprawie. W ostatnich wywiadach, świadom swego rychłego odejścia z Kurii Rzymskiej, protestował przeciwko przedstawianiu go jako przeciwnika papieża Franciszka.

Papież mianował kardynała Burke'a patronem Zakonu Kawalerów Maltańskich. Watykaniści zauważają, że nowy szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej rozpoczął w latach 70. pracę duszpasterską w dzielnicy Liverpoolu, w której narodził się zespół The Beatles.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież ostro: Człowiek sieje zniszczenie Cierpienia, zniszczenia, wojny i ubóstwo - taki obraz świata przedstawił papież Franciszek w kazaniu podczas mszy na cmentarzu Verano w Rzymie w dniu Wszystkich Świętych. Mówił, że miliony głodujących dzieci i ubogich traktuje się jak _ inny gatunek _ ludzi.
Franciszek wspomina Jana Pawła II i apeluje... Datę wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II wprowadzono do kalendarza Kościoła po jego beatyfikacji.
_ Biskupom zabrakło odwagi, by zrobić przełom _ Franciszek chce zreformować Kościół, jednak synod biskupów okazał się być niezdolny do działania.
Tagi: papież franciszek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz