Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kupujemy działkę - aspekty prawne zakupu

0
Podziel się:

Nie słabnie popyt na działki budowlane. Przy zakupie warto zorientować się na czym polega odrolnienie gruntu. Niewiedza może przysporzyć nam sporo kłopotów.

Największy jest popyt na działki na obrzeżach i w okolicach dużych miast.W miastach ziemię kupują deweloperzy pod duże projekty mieszkaniowe i komercyjne. Prognozy wskazują, że wzrost cen może sięgnąć 20 procent.

Zanim jednak kupimy działkę warto zwócić uwage na jej status prawny - pisze "Gazeta Prawna".

Z reguły wyższe ceny osiągają grunty w atrakcyjnych lokalizacjach. Droższe też będą działki z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ dzięki temu inwestorzy na samym wstępie są wstanie ocenić wielkość zysku z danego przedsięwzięcia, a po drugie zdecydowanie upraszcza to cały proces inwestycji. Droższe są też tereny uzbrojone.

Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie terenu. Najdroższe są działki płaskie, najłatwiejsze w zabudowie.

Status prawny działki

Przed zakupem działki trzeba zwrócić uwagę na jej status prawny. Dużą grupę oferujących grunty, zwłaszcza na obrzeżach i w okolicach miast, stanowią rolnicy, a ziemia ma najczęściej charakter działki rolnej. Jeżeli ziemię rolną chce kupić nierolnik, w transakcję może ingerować Agencja Nieruchomości Rolnych, która ma prawo pierwokupu ziemi, czyli nabycia gruntu po cenie, na jaką strony się umówiły. Żeby na ziemi rolnej wybudować dom, trzeba też wcześniej odrolnić grunt.

Największy popyt można zaobserwować na typowe działki budowlane pod domki jednorodzinne. Nie słabnie też zainteresowanie działkami pod budownictwo wielorodzinne oraz przemysłowe - mówi Piotr Bela, z agencji Partnerzy Nieruchomości

Odrolnienie gruntu pod zabudowę

Jeżeli kupujemy działkę rolną lub leśną z myślą o wybudowaniu na jej terenie domu, musimy w pierwszej kolejności uzyskać zgodę na tzw. odrolnienie.

_ Odrolnienie działki polega na zmianie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania z rolnej na budowlaną i na wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. _

Zmianą planu zagospodarowania zajmuje się Wydziały Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Urzędów Gminy i tam właściciele gruntów rolnych powinni składać podania o zmianę przeznaczenia gruntu.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że cała procedura może być długotrwała i potrwać nawet dwa lata, gdyż zaledwie kilkanaście procent gmin ma plany zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiają przeprowadzenie takiej operacji.

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości

Aby umowa kupna działki rolnej była ważna, powinien sporządzić ją notariusz w formie aktu notarialnego. Umowa zawarta tylko w formie pisemnej nie będzie wywoływała skutków prawnych.

W przypadku sprzedaży działki rolnej przez prywatnego właściciela, Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu. Dlatego strony najpierw sporządzają w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną kupna sprzedaży, określają w niej między innymi cenę gruntu i o transakcji zawiadamiają Agencję Nieruchomości Rolnych.

*ZOBACZ TAKŻE: *Szał na działki budowlane
Jeżeli Agencja skorzysta z prawa pierwokupu, musi zapłacić sprzedającemu cenę wskazaną w akcie notarialnym. Jeżeli nie skorzysta z prawa pierwokupu, wówczas strony zawierają umowę właściwą również w formie aktu notarialnego.

Co trzeba wiedzieć zanim kupimy działkę

1. Jak znaleźć

Działek pod budowę można szukać na własną rękę, zwiedzając atrakcyjną dla nas okolicę. Można też skorzystać z usług agencji pośrednictwa nieruchomościami, z tym że agentowi musimy zapłacić prowizję, około 2,5 proc.

2. Lepsza działka z planem

Jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, trzeba wystąpić do gminy o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dzięki temu upewnimy się, czy na takim terenie będzie można w przyszłości wybudować dom. Mniej obaw mogą mieć też osoby, które kupią działkę pod zabudowę jednorodzinną bez planu miejscowego, jeśli w sąsiedztwie są już istniejące budynki.

3. Sprawdź stan prawny

Kupując działkę, należy sprawdzić, czy oferujący jest jej właścicielem. Zwłaszcza w miastach może okazać się, że grunty nie mają uregulowanego stanu prawnego, np. prawo do gruntów przysługuje spadkobiercom. Pewnym ryzykiem obciążone są grunty rolne, ponieważ nie można mieć pewności, że będzie można postawić na nich dom.

4. Wybieraj działki uzbrojone

Grunt z doprowadzoną wodą, elektrycznością czy kanalizacją ma znaczenie przede wszystkim dla osób indywidualnie budujących dom.

Szambo, studnia bądź oczyszczalnia to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych każde, a instalacja elektryczna - nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

prawo budowlane
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)