Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kulisy śmierci Andrzeja Leppera. Prokurator ujawnia że...

0
Podziel się:

Zbadano ciało, przeprowadzono oględziny biura Samoobrony, a także przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

Kulisy śmierci Andrzeja Leppera. Prokurator ujawnia że...
(PAP/Tomasz Gzell)

Kłopoty finansowe mogły być przyczyną samobójstwa Andrzeja Leppera; do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie, ostateczną przyczynę zgonu ustali sekcji zwłok - poinformował p.o. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Jak powiedział prokurator, wstępna hipoteza zakłada, że powodem samobójstwa Leppera były kłopoty finansowe, co ustalono na podstawie przesłuchań kilkudziesięciu świadków.

Aktualizacja 19:00* *

Poinformował, że oględziny z udziałem biegłych medycyny sądowej nie wykazały na ciele zmarłego żadnych obrażeń, poza bruzdą wisielczą. Zdaniem prokuratora wskazuje to na fakt, że do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie, choć ostateczne ustalenia zależą od sekcji zwłok, która będzie zarządzona w poniedziałek.

Z informacji Ślepokury wynika, że śmierć Leppera nastąpiła w piątek między godz. 8.30 a 12. Prokurator wyjaśnił, że doszło do niej w czasie 10-15 godzin od rozpoczęcia oględzin, które trwały od 22.00 do 3.00 rano w sobotę. Ostatni raz Lepper był widziany żywy w piątek o godz. 8.30.

W toku oględzin miejsca - jak mówił prokurator - nie znaleziono listu pożegnalnego. Przesłuchano pracowników biura Leppera i inne osoby, które się z nim stykały. Zabezpieczono m.in. telefon komórkowy zmarłego oraz dokumentację.

O śmierci Leppera policja poinformowała w piątek po południu. Szefa Samoobrony znaleziono martwego w pomieszczeniach prywatnych warszawskiej siedziby partii.

Jak ujawnił Ślepokura Leppera, powieszonego w łazience na sznurze od worka bokserskiego, znalazł ok. godz. 16.20 jego zięć. Policja i pogotowie zjawiły się na miejscu ok. 17.

Śledztwo w sprawie śmierci Leppera zostanie wszczęte formalnie w poniedziałek. Trwają przesłuchania świadków.

Ślepokura nie odniósł się do pytania dziennikarzy o ewentualny związek między samobójstwem Leppera, a samobójstwem jego byłego doradcy ds. kultury Wiesław Podgórskiego, do którego - według doniesień mediów - doszło w czerwcu.

Premierowi _ po ludzku _ smutnoPremier Donald Tusk o samobójczej śmierci lidera Samoobrony Andrzeja Leppera: _ Śmierć człowieka jest zawsze czymś, co powinno nas zmuszać do odrobiny ciszy, refleksji. Mnie osobiście jest bardzo przykro, to smutny moment. Wszystko, co możemy zrobić, to chwilę pomilczeć i wyrazić współczucie najbliższym, rodzinie - otoczyć opieką bliskich, to bliscy zawsze w takich sytuacjach takiej opieki i współczucia potrzebują. Tak po ludzku jest mi smutno i bardzo przykro _.

Andrzej Lepper miał 57 lat, był żonaty - miał syna i dwie córki. Karierę polityczną rozpoczynał w latach 90-tych od organizowania protestów rolniczych i blokad dróg. W 2000 roku założył partię polityczną Samoobrona RP, a chwilę później jego ugrupowanie weszło do Sejmu.Andrzej Lepper był wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, gdy ekipą rządzącą krajem była koalicja PiS-Samoobrona- LPR.

Andrzej Lepper był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków - piszą rosyjskie i ukraińskie media, donosząc o śmierci szefa Samoobrony. Francuski dziennik _ Le Monde _ przypomina, że Lepper zanim został wicepremierem był _ prawdziwym ludowym trybunem _."Andrzej Lepper często był określany w Polsce jako polityk prorosyjski. Był zaciekłym przeciwnikiem rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej" - podkreśliła _ Rossijskaja Gazieta _.

_ Był politykiem o umiarkowanych poglądach socjalistycznych _ - stwierdziła _ Komsomolskaja Prawda w Ukrainie _.

Rosyjska prasa opisuje także komentarze polskich mediów w sprawie samobójstwa Leppera. _ Niektórzy obserwatorzy wskazują, że śmierć polityka mogła być nieprzypadkowa i możliwe, że była związana z nadchodzącymi wyborami, które dzień wcześniej (przed śmiercią Leppera) prezydent Polski wyznaczył na 9 października _ - zaznaczyła gazeta _ Wiedomosti _.

Gazety donoszą także o dyskusji na temat Leppera, która toczy się w internecie. _ Wielu użytkowników internetu ma wątpliwości, że Lepper mógł dokonać samobójstwa _ - czytamy.

Z kolei francuski dziennik _ Le Monde _ donosząc o samobójstwie _ populistycznego lidera _, przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera, przypomina, że zanim został wicepremierem i ministrem rolnictwa, był _ prawdziwym ludowym trybunem _.

_ Były dyrektor komunistycznego PGR, Andrzej Lepper rozpoczął swoją karierę polityczną organizując w całej Polsce manifestacje chłopów, ofiar zmian gospodarczych kraju po upadku komunizmu w 1990 roku _ - pisze _ Le Monde _, dodając, że te działania przyniosły mu kilka wyroków skazujących, w tym za znieważenie głowy państwa.

Ten _ prawdziwy trybun ludowy _ założył rolniczy związek zawodowy Samoobrona, który następnie przekształcił się w partię polityczną i wszedł do Sejmu w 2001 roku zdobywając ponad 10 proc. mandatów, _ co stanowiło prawdziwy przełom na polskiej scenie politycznej _ - zauważa gazeta.

_ Znany z prymitywnej retoryki, posuwającej się nawet do wysławiania wielkich przedsięwzięć Hitlera, Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa w 2006 i 2007 _ - pisze _ Le Monde _. Jak dodaje, polityk został wyeliminowany z życia politycznego po tym, jak w 2006 roku Aneta Krawczyk oskarżyła Leppera i jego najbliższego współpracownika Stanisława Łyżwińskiego o zmuszanie do seksu w zamian za pracę w strukturach partii.

Włoski dziennik _ Corriere della Sera _ nazywa samobójczą śmierć Andrzeja Leppera _ zejściem ze sceny, wywołującym wrzawę, w jego stylu _. Włoska gazeta pisze o nim: _ lider populistycznej polskiej prawicy _, _ charyzmatyczny przywódca _ i _ polski Le Pen _. _ Przygnieciony skandalami seksualnymi i łapówkarskimi, wykluczony ze sceny politycznej, na której pozostawił ślad, Lepper zamknął mecz w siedzibie swojej partii w centrum Warszawy _ - pisze dziennik w obszernym artykule na temat byłego wicepremiera i ministra rolnictwa.

_ Wraz z demokratyczną rewolucją 1989 roku Lepper przechwycił strach i niezadowolenie w dołach kraju, zmieniającego się i przekształcającego gwałtownie w dziedzinie polityki _ - dodano na łamach największej włoskiej gazety.

Pisząc o latach lidera Samoobrony przy władzy, gdy jego partia tworzyła koalicję z PiS i Ligą Polskich Rodzin, _ Corriere della Sera _ zauważa: _ Propozycje trzeciej, polskiej drogi między kapitalizmem z socjalizmem spotykały się z sympatią międzynarodowych przywódców, takich jak wenezuelski boliwarysta Chavez i białoruski dyktator Łukaszenka _.

Ale rozpaczliwe tony nie oddawały już zbiorowego dobrego humoru - dodaje dziennik - jaki zapanował w Polsce po jej wejściu do Unii Europejskiej. Przypomina następnie skandale, jakie pogrążyły formację Leppera i rozpad koalicji z jej udziałem.

O śmierci Andrzeja Leppera czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t154130.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/andrzej;lepper;taki;byl,218,0,887258.html) Andrzej Lepper. Taki był Przywódca związkowy, wicepremier, minister rolnictwa, bohater afer. Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t154126.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/andrzej;lepper;nie;zyje;to;samobojstwo,163,0,887203.html) Andrzej Lepper nie żyje. To samobójstwo? Ciało byłego wicepremiera w rządzie PiS, znaleziono w warszawskiej siedzibie partii. _ To dla nas szok _ - politycy wspominają lidera Samoobrony. Część nie wierzy w to, że targnął się na swoje życie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)