Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kukliński
11.02.2014 13:22

Kuklińskiemu należy się przyznanie order Orła Białego

Klub Solidarna Polska chce, by pułkownika awansowano pośmiertnie na stopień generała.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/Iwanczuk/Reporter)

SP zwróci się do Kapituły Orderu Orła Białego z wnioskiem o przyznanie tego odznaczenia płk. Ryszardowi Kuklińskiemu - poinformował rzecznik klubu Patryk Jaki. Dodał, że SP chce też, by pułkownika awansowano pośmiertnie na stopień generała.

_ - Uważamy, że dziś wiedza na temat działalności pułkownika Kuklińskiego jest tak duża, że nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że był on bohaterem i przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce _ - powiedział rzecznik SP na konferencji prasowej.

Dlatego - poinformował - _ SP zwróci się do Kapituły Orderu Orła Białego o przyznanie mu tego odznaczenia _. Jaki zapowiedział też, że jego ugrupowanie zwróci się też do ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka o pośmiertne awansowanie płk. Kuklińskiego na stopień generała.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

11 lutego przypada 10. rocznica śmierci Kuklińskiego; w związku z tym SP złożyła w ubiegłym tygodniu w Sejmie projekt uchwały upamiętniającej jego zasługi dla obalenia w Polsce komunizmu i utrzymania światowego pokoju.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Odznaczenie to przyznaje prezydent z własnej inicjatywy lub na wniosek premiera czy kapituły orderu. Może być nadane pośmiertnie, jednakże z wnioskiem o odznaczenie zasłużonych osób zmarłych można wystąpić wyjątkowo - w uznaniu szczególnych i godnych upamiętnienia zasług.

Czytaj więcej w Money.pl
Izba Pamięci uczci Ryszarda Kuklińskiego
Przed Snowdenem był polski szpieg Jedną z najbardziej spektakularnych akcji szpiegowskich w historii przeprowadził Polak - pułkownik Ryszard Kukliński.
Nie chcą upamiętnić Kuklińskiego Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się przeciwko projektowi uchwały złożonemu przez Solidarną Polskę.
Tagi: kukliński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz