Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuczma przysięga. "Nie zlecałem zabójstwa"

0
Podziel się:

Ukraińska prokuratura przedstawiła byłemu prezydentowi zarzuty nadużycia władzy przez wydanie nielegalnych poleceń funkcjonariuszom MSW, które doprowadziły do zabicia Gongadzego.

Kuczma przysięga. "Nie zlecałem zabójstwa"
(tgraham/CC/Flickr)

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył po przesłuchaniu w prokuraturze generalnej w Kijowie, że jest gotów przysiąc, iż nie zlecał zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego.

- _ Jeszcze raz, i tyle razy, ile będzie trzeba, gotów jestem przysiąc i na konstytucję i na Biblię, że takiego przestępczego rozkazu nie wydawałem i wydać nie mogłem. Nie mogłem! _ - powiedział Kuczma dziennikarzom.

Były prezydent zaznaczył, że nie chciałby, żeby śledztwo w jego sprawie zostało sfałszowane, tak jak - jego zdaniem - zostały sfałszowane nagrania, dokonane z podsłuchu w gabinecie Kuczmy przez jego byłego ochroniarza, majora Mykołę Melnyczenkę.

- _ Najważniejsze dziś jest, by nie było chęci fałszowania systemu sądowniczego _ - podkreślił były szef państwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t87163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;zmeczone;korupcja;na;ukrainie,118,0,766070.html) Polskie firmy zmęczone korupcją na Ukrainie
Ukraińska prokuratura wszczęła 22 marca śledztwo przeciwko Kuczmie, a dwa dni później przedstawiła mu zarzuty nadużycia władzy poprzez wydanie nielegalnych poleceń funkcjonariuszom MSW, które doprowadziły do zabicia Gongadzego.

Ten dziennikarz gazety internetowej _ Ukrainska Prawda _, który zajmował się korupcyjnymi działaniami najwyższych władz, zaginął we wrześniu 2000 roku. Po dwóch miesiącach w lesie w okolicach Kijowa odnaleziono jego ciało. Było ono pozbawione głowy.

Na tzw. taśmach Melnyczenki słychać, jak Kuczma mówi, że należy pozbyć się Gongadzego. Słowa te były prawdopodobnie adresowane m.in. do byłego szefa MSW Jurija Krawczenki, który w 2005 roku popełnił samobójstwo w niejasnych okolicznościach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukrainski;ambasador;w;ue;skrytykowal;buzka,133,0,766597.html) Ukraiński ambasador w UE skrytykował Buzka
Bezpośredni wykonawca zbrodni, były generał ukraińskiego MSW Ołeksij Pukacz został zatrzymany w lipcu 2009 roku, po sześciu latach poszukiwań. Tuż po aresztowaniu wskazał miejsce, gdzie ukryto głowę Gongadzego.

Według ustaleń śledztwa to właśnie Pukacz nadzorował grupę trzech oficerów milicji, którzy porwali dziennikarza i wywieźli go z Kijowa. Pukacz miał także osobiście zamordować Gongadzego, dusząc go paskiem.

Podwładni Pukacza - Mykoła Protasow, Wałerij Kostenko i Ołeksandr Popowycz - w marcu 2008 roku zostali uznani za winnych bezprawnego zatrzymania i umyślnego zabójstwa Gongadzego i skazani odpowiednio na 13, 12 i 12 lat więzienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t83733.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wikileaks;putin;nienawidzil;juszczenki,1,0,791041.html) Wikileaks: Putin nienawidził Juszczenki Rosyjski premier najlepiej odnosił się do byłej szefowej ukraińskiego rządu Julii Tymoszenko, wynika z dokumentów opublikowanych przez portal.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t94074.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/janukowycz;-;zle;oceny;po;roku;rzadow,3,0,784131.html) Janukowycz - złe oceny po roku rządów Prezydent Ukrainy jest krytykowany za łamanie konstytucji, nadużywanie władzy i tłamszenie opozycji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t93595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;z;ukrainy;glosuja;za;kolegow;wstyd;mi,99,0,775523.html) Posłowie z Ukrainy głosują za kolegów. "Wstyd mi" Przewodniczący parlamentu Ukrainy jest zażenowany, że posłowie głosują za kolegów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)