Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kuba
17.07.2013 07:22

Kuba przyznała, że koreański statek przewoził jej broń

Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, załadowano cukier i...240 ton broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kubańskie MSZ oświadczyło, że na północnokoreański statek zatrzymany przez panamską służbę celną, w jednym z kubańskich portów załadowano 10 tys. ton cukru i 240 ton _ przestarzałej broni defensywnej _ należącej do Kuby.

Broń tę - m.in. dwa samoloty MiG-21 i 15 silników do tych maszyn, dziewięć rozłożonych na części pocisków rakietowych i dwie baterie przeciwlotnicze - wysłano do naprawy w Korei Północnej - twierdzi kubański resort spraw zagranicznych. W oświadczeniu wskazano, że chodzi o sprzęt z czasów radzieckich.

W poniedziałek rano czasu miejscowego prezydent Panamy Ricardo Martinelli poinformował, że na pokładzie statku Chong Chon Gang, płynącego z Kuby do Korei Płn., znaleziono elementy nowoczesnych rakiet i inną broń _ ukrytą pod ładunkiem cukru _.

Specjaliści z brytyjskiej firmy konsultingu militarnego IHS Jane's ustalili na podstawie zdjęć, że północnokoreański statek przewoził m.in. radar systemu obrony powietrznej z czasów radzieckich.

Według Neila Ashdowna, specjalisty ds. regionu Azji i Pacyfiku w IHS Jane's, możliwe jest, że władze Kuby chciały wysłać radar do Korei Płn., żeby go zmodernizować.

Inny, mniej prawdopodobny scenariusz - jak podaje IHS Jane's - zakłada, że Korea Płn. chciała sprowadzić ten radar, żeby wzmocnić swój system obrony ziemia-powietrze.

Korea Północna jest objęta oenzetowskim embargiem na import i eksport broni. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z czerwca 2009 roku zezwala państwom członkowskim na inspekcje wszystkich ładunków północnokoreańskich transportowanych drogą lądową, morską i powietrzną.

Czytaj więcej w Money.pl
Wieźli elementy rakiet dla Korei Płn. Wpadli - _ Niech świat zapamięta sobie, że nie można przemycać niezadeklarowanej broni przez Kanał Panamski _ - zaznaczył prezydent Panamy Ricardo Martinelli.
Raul Castro odwołał zasłużonych komunistów Prócz 76-letniego Alarcona, który do lutego był też przewodniczącym parlamentu i jedną z najważniejszych osób w państwie, z komitetu odszedł 81-letni Jose Miguel Miyar Barruecos, przez trzy dekady sekretarz Rady Państwa.
Tu kryzysu nie widać. Chiny wyprzedzą USA Mimo gospodarczej dekoniunktury w latach 2008-2012 obroty globalnego handlu bronią zwiększyły się o 30 proc., do 73,5 mld dolarów - przede wszystkim dzięki wzrostowi eksportu z Chin.
Tagi: kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz