Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuba uwolniła 53 więźniów politycznych

0
Podziel się:

Doniesienia o zwolnieniu dysydentów zostały zweryfikowane przez Stany Zjednoczone.

Kuba uwolniła 53 więźniów politycznych
(Governador da Bahia/CC/Flickr)

Informator, który wraz z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym udał się do Afganistanu, twierdzi, że doniesienia o zwolnieniu dysydentów zostały zweryfikowane przez USA. Opozycyjne media kubańskie mówią jednak o 38 osobach.

Aktualizacja 16:26

53 więźniów znajdowało się na liście opozycjonistów, których uwolnienie USA postawiły jako jeden z warunków nastania odwilży w relacjach z Hawaną. Według obrońców praw człowieka zostali oni uwięzieni przez władze kubańskie za korzystanie ze _ swobód chronionych prawem międzynarodowym _ lub za domaganie się reform politycznych i społecznych na wyspie. USA nie podały nazwisk uwolnionych ani terminu ich zwolnienia.

Kuba uwolniła 38, a nie 53 więźniów politycznych - przekonuje jednak Patrycja Satora, ekspert do spraw kubańskich. Wg niej zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a Kubą, do zwolnienia kolejnych z 53 uwięzionych osób powinno dojść dopioro najbliższych tygodniach.

Uwolnienie więźniów dobrze wróży zaplanowanemu na przyszły tydzień historycznym rozmowom obu krajów na temat legalnej imigracji czy ewentualnej normalizacji dwustronnych stosunków - ocenili pragnący zachować anonimowość urzędnicy USA. Podkreślili oni, że Stany Zjednoczone będą nadal naciskać na Kubę w sprawie uwolnienia kolejnych osób, które Waszyngton uznaje za więźniów politycznych.

17 grudnia prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

Tuż przed wystąpieniem Obamy administracja USA poinformowała, że w zamian za wypuszczenie przez USA trzech kubańskich więźniów Kuba uwolniła bardzo ważnego amerykańskiego szpiega, więzionego na wyspie od blisko 20 lat. Władze Kuby, którym przewodniczy Raúl Modesto Castro Ruz uwolniły też 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który był przetrzymywany na Kubie od pięciu lat. USA utrzymują, że Gross nie był szpiegiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Co z Fidelem Castro? Oficjalne dementi Wczoraj upłynął rok od ostatniego publicznego pojawienia się historycznego przywódcy rewolucji kubańskiej.
Pierwsze efekty politycznej odwilży na Kubie Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby - poinformowała tamtejsza Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
Znani kubańscy opozycjoniści zatrzymani Jak komentuje Reuters, jest to pierwszy przypadek zatrzymania tak znaczących dysydentów, odkąd Kuba i USA zgodziły się nawiązać ponownie stosunki dyplomatyczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)