Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuba: Amerykanin uwolniony po 5 latach

0
Podziel się:

Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo.

Kuba: Amerykanin uwolniony po 5 latach
(twicepix/CC/Flickr)

65-letni Amerykanin Alan Gross, był przetrzymywany na wyspie. Przedstawiciel amerykańskich władz powiedział kanałowi informacyjnemu ABC News, że mężczyzna jest już w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Według amerykańskiego urzędnika Gross został zwolniony z przyczyn humanitarnych i weźmie udział w wymianie więźniów. Telewizja CNN informuje, że Gross zostanie wymieniony za trzech kubańskich agentów wywiadu. Wymiana ta zwiastuje gruntowny przegląd polityki USA wobec Kuby.

W południe czasu kubańskiego (o godz. 18. czasu polskiego) swoje oświadczenia do narodu kubańskiego wyda w Białym Domu prezydent USA Barack Obama. Wydanie oświadczenia telewizyjnego zapowiedział także o tej samej godzinie prezydent Kuby Raul Castro.

Administracja prezydenta Obamy uwięzienie Grossa uznawała do tej pory za przeszkodę w poprawie stosunków z Kubą. Wymiana Amerykanina może pomóc w naprawie relacji między USA a Kubą i doprowadzić być może do zakończenia trwającego kilkadziesiąt lat amerykańskiego embarga gospodarczego wobec komunistycznej Kuby - piszą agencje.

Sam Barack Obama w grudniu br. w wydanym oświadczeniu, w piątą rocznicę aresztowania Grossa, zasugerował, że jego zwolnienie może doprowadzić do ocieplenia stosunków z Kubą. - _ Uwolnienie przez rząd kubański Alana ze względów humanitarnych usunie przeszkodę na drodze do bardziej konstruktywnych stosunków między USA a Kubą _ - podkreślił Obama.

Trzech kubańskich agentów, którzy zostali wymienieni za Grossa są częścią tzw. kubańskiej piątki - grupy wysłanej do USA przez ówczesnego prezydenta Kuby Fidela Castro. Mężczyźni, którzy na Kubie uznawani są za bohaterów, w 2001 roku zostali skazani w Miami za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa i próbę spisku.

Gross został aresztowany w 2009 r., gdyż władze w Hawanie uznały rozdawanie przez niego komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 r. Gross został za to skazany na 15 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
USA nieugięte przez 54 lata. Zmienią zdanie? Zaapelowali o to przywódcy krajów członkowskich Wspólnoty Karaibskiej.
Pół wieku sankcji. Kuba szacuje straty W najnowszym raporcie rządu w Hawanie, przygotowanym dla Narodów Zjednoczonych czytamy, że koszt embarga w ciągu ostatnich 50 lat, wyniósł ponad 116 miliardów dolarów.
"Twitter" nielegalny i wywrotowy Powołując się na prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych, władze kubańskie zaapelowały do USA o zaprzestanie nielegalnych i wymierzonych w Kubę tajnych operacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)