Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Której mafii sprzyja minister?

0
Podziel się:

Takie pytanie w debacie nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zadała Beata Kempa z PiS.

Której mafii sprzyja minister?
(kprm.gov.pl)

Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowe przepisy zakładają, że prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. To bardzo nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski zapewniał w Sejmie, że nie oznacza to, że posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków będzie legalne.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

źródło: IAR

Według szefa resoru sprawiedliwości znowelizowana ustawa uderza przede wszystkim w dealerów narkotykowych:

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

źródło: IAR

Nowe przepisy wzbudziły krytykę Prawa i Sprawiedliwości. Według lidera PiS, _ co prawda prawnie nadal nie można mieć środków uzależniających, ale odbiór społeczny ustawy jest prosty - będzie można legalnie posiadać niewielką ilość tak zwanych miękkich narkotyków _.

Ponadto Jarosław Kaczyński zarzucił Platformie Obywatelskiej, że przegłosowanie nowelizacji ustawy jest _ przedwyborczym ukłonem wobec pewnych środowisk _.

- _ To jest cynizm podniesiony tam do którejś potęgi _ - podsumował Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

źródło: IAR

Jeszcze dalej w ocenie poszła posłanka PiS Beata Kempa, która zapytała z trybuny sejmowej ministra Kwiatkowskiego: _ którą mafię pan dzisiaj poparł? Narkotykową czy dopalaczową? _

POSŁUCHAJ BEATY KEMPY:

źródło: IAR

Poseł PO Paweł Olszewski nazwał tą wypowiedź skandaliczną i taką, której nie można tolerować. Dlatego klub PO złożył wniosek do sejmowej Komisji Etyki o ukaranie posłanki PiS.

POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO:

źródło: IAR

Ostro na słowa Kempy zareagowała również wiceszefowa klubu PO Iwona Śledzińska-Katarasińska: - _ Zero logiki, sto procent agresji. Jest rzeczą niedopuszczalną w jakiejkolwiek debacie, aby publicznie, z mównicy sejmowej oskarżyć rząd o sprzyjanie mafii. To jest stwierdzenie ocierające się o Kodeks karny _.

Niezadowolenie z nowelizacji ustawy wyraził także Eugeniusz Kłopotek z koalicyjnego PSL, który stwierdził, że _ legalizacja, dopuszczenie posiadania nieznacznej ilości narkotyków zwiększy liczbę osób posiadających narkotyk _i.

- _ Nie wierzę w to, że podniesienie kary o dwa lata odstraszy dilerów. Naprawdę, nie mam sumienia głosować za taką ustawą _ - podkreślił Kłopotek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;nowelizacja;ulatwia;zycie;dilerom;narkotykow,226,0,804834.html) Szydło: Nowelizacja ułatwia życie dilerom narkotyków
Ustawę poprali natomiast posłowie SLD, nie zostały jednak przegłosowane ich poprawki, w tym dotycząca kwestii dookreślenia pojęcia nieznacznej ilości narkotyków. Nie spodobało się to posłowi tej partii Ryszardowi Kaliszowi:

- _ Naprawdę nie widzę powodów dla których minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem zdrowia, nie mógłby tej nieznacznej ilości dla określonych miękkich narkotyków wyznaczyć _- mówił Ryszard Kalisz z SLD.

Nowelizacja zakłada, że prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających i psychotropowych posiadanych w niewielkich ilościach na własny użytek. Nowelizacja nakłada jednocześnie na prokuraturę w postępowaniu przygotowawczym obowiązek zbierania informacji o uzależnieniu podejrzanego. Możliwe będzie szersze niż dotąd wykorzystanie instytucji zawieszenia postępowania w celu skierowania na leczenie osoby uzależnionej. Ustawa zwiększa też kary za posiadanie i handel narkotykami.

Teraz przepisy trafią do Senatu. Nowela ma wejść w życie w 6 miesięcy po podpisaniu przez prezydenta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t112620.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poslowie;za;nowym;prawem;delegalizujacym;dopalacze,234,0,688874.html) Posłowie za nowym prawem delegalizującym dopalacze Sklepy mają być zamykane, właścicielom grozi więzienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t112582.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tylko;we;wrzesniu;na;dopalacze;wydano;blisko;240;mln;zl,10,0,687626.html) Tylko we wrześniu na dopalacze wydano blisko 240 mln zł Obroty jednego smartshopu sięgały w wakacje nawet miliona złotych miesięcznie. Jak oszacował Money.pl, właściciel takiego punktu zarabiał dziennie średnio 3 tysiące złotych. Właściciel stu sklepów z dopalaczami Dawid B., został wczoraj zatrzymany.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)