Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Księżniczka Cristina nie stanie przed sądem

0
Podziel się:

Decyzja sądu na Majorce anuluje wcześniejszy wyrok sędziego Jose Castro, chyba, że pojawią się kolejne dowody w tej sprawie.

Księżniczka Cristina nie stanie przed sądem
(AP/Fotolink/East News)

Córka hiszpańskiego monarchy, Juana Carlosa, została przed miesiącem oskarżona o współudział w malwersacji funduszy publicznych w firmie prowadzonej przez jej męża. Sąd Rejonowy na Majorce zdecydował dzisiaj, że oskarżenie Cristiny nie ma podstaw prawnych.

Decyzja sądu na Majorce anuluje wcześniejszy wyrok sędziego Jose Castro, jeśli jednak pojawią się kolejne dowody w tej sprawie, 47-letnia księżniczka może być ponownie oskarżona - głosi komunikat sądu.

Wcześniej sąd niższej instancji uznał, że istniały dowody na współpracę księżniczki Cristiny z mężem, Inakim Urdangarinem, któremu zarzuca się defraudację milionów euro z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe, gdy w latach 2004-2006 kierował fundacją Instytut Noos. Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała ona 6 mln euro m.in. na kongresy sportowe i turystyczne, które albo się nie odbyły, albo zapłata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Po ujawnieniu afery, w którą zamieszany był książę Palmy de Mallorca, były reprezentant Hiszpanii w piłce ręcznej, hiszpańska rodzina królewska wyraziła na początku kwietnia zgodę na objęcie ściślejszym nadzorem swych finansów.

Popularność rodziny królewskiej jest wśród Hiszpanów na historycznie najniższym poziomie po ujawnieniu afery księcia Palmy de Mallorca, a także po kolejnych doniesieniach o wystawnym życiu rodziny królewskiej w czasach, gdy mieszkańcy kraju zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego.

Hiszpania boryka się z długotrwałą recesją i rekordowo wysokim bezrobociem, które sięga 27 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Córka króla przed sądem! Korupcja i skandal Taka sytuacja to precedens. Po raz pierwszy w historii sąd wezwał bezpośredniego potomka króla Hiszpanii.
Książę oskarżony o korupcję i oszustwa 45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.
Finanse hiszpańskiej rodziny królewskiej pod kontrolą Po ujawnieniu afery korupcyjnej, w którą uwikłany jest zięć króla i księżniczka Cristina, dwór nie cieszy się popularnością.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)