Notowania

oszustwo finansowe
22.09.2011 14:14

Księgowa szkoły oskarżona o przywłaszczenie 1,3 mln zł

Pieniądze pochodzą z nieodprowadzanych składek na ubezpieczenie pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*O przywłaszczenie 1,3 mln zł, nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie pracowników i naruszenie Ustawy o rachunkowości oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju byłą główną księgową jednej z tamtejszych szkół. *

Oskarżona nie przyznała się do winy, poinformował prokurator rejonowy Cezary Kiszka. Grozi jej kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Według ustaleń śledztwa w latach 2002-2007 główna księgowa Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Wanda G. przywłaszczyła sobie około 1,3 mln zł poprzez fałszowanie rachunków, czeków, dokumentacji bankowej. Były to pieniądze szkoły, które miały trafić do ZUS jako składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Kobietę oskarżono więc także o przestępstwo polegające na tym, że nie odprowadziła za pracowników składek do ZUS na łączną kwotę 1,6 mln zł. Różnica w kwotach z obu zarzutów wynika z braku dokumentów potwierdzających, że przywłaszczyła sobie całą kwotę nieodprowadzonych składek. Prokurator dodał, że na mocy porozumienia z ZUS starostwo, jako organ nadzorujący szkołę, spłaca zaległe składki wraz z odsetkami.

Księgowa jest oskarżona także o przywłaszczenia kilkunastu tysięcy złotych z funduszu świadczeń socjalnych, z którego pracownicy mogli brać pożyczki. Według prokuratury kobieta fałszowała podpisy pracowników w dokumentach dotyczących pożyczek. Wandzie G. zarzucono także naruszenie Ustawy o rachunkowości; chodzi o to, że nie prowadziła właściwej dokumentacji finansowej szkoły.

Prokuratura oskarżyła byłego dyrektora szkoły Józefa Ż. o to, że jako funkcjonariusz publiczny nie sprawował właściwego nadzoru nad pracą głównej księgowej, czym naruszył przepisy Ustawy o rachunkowości. Grozi mu za to kara do trzech lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Jest to już drugi akt oskarżenia w tej sprawie. Po raz pierwszy prokuratura oskarżyła Wandę G. pod koniec 2008 roku, ale sąd zwrócił sprawę do prokuratury, uznając, że opinia biegłego jest niepełna.

Wandę G. zatrzymano i aresztowano w marcu 2007 roku. Decyzją sądu wyszła na wolność w grudniu 2007 roku. Prokuratura zabezpieczyła jej majątek w postaci domu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niezdecydowanie;hall;blokuje;pieniadze;dla;szkol,113,0,918129.html) Nie wiedzą co z 6-latkami i tracą pieniądze Nadal nie wiadomo, czy sześciolatki obowiązkowo trafią do szkół w 2012 roku. Dlatego gminy odkładają decyzję w sprawie skorzystania z rządowej pomocy na doposażenie placówek - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/odpowiedzialnosc;przedsiebiorcy;za;bledy;ksiegowej,68,0,917828.html) Odpowiedzialność przedsiębiorcy za błędy księgowej Nie zwalnia go z tego powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/decyzja;hall;dotknie;setki;tysiecy;dzieci,151,0,910487.html) Decyzja Hall dotknie setki tysięcy dzieci Minister edukacji ujawnia najnowsze plany wobec sześciolatków.
Tagi: oszustwo finansowe, księgowość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz