Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ksiądz Gil oskarżony o napaść seksualną

0
Podziel się:

Prokuratura generalna miała spotkanie z polski władzami w celu ustalenia, jaki będzie najlepszy sposób na przeprowadzenie postępowania sądowego wobec tej osoby - powiedziała rzeczniczka instytucji w Dominikanie.

Ksiądz Gil oskarżony o napaść seksualną
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

Dominikańska prokuratura zakończyła zbieranie dowodów i sformułowała formalne zarzuty - poinformował dominikański portal Noticias Sin, powołując się na przedstawicielkę prokuratury w mieście Santiago.

Prokuratura pracuje nad tym, by Gil został przewieziony na Dominikanę i odpowiedział tam za swoje czyny - powiedziała w wywiadzie w programie _ El Despertador _ (Budzik) przedstawicielka prokuratury miasta Santiago, na północy kraju, Luisa Liranzo.

_ - Prokuratura generalna miała spotkanie z polskimi władzami w celu ustalenia, jaki będzie najlepszy sposób na przeprowadzenie postępowania sądowego wobec tej osoby _ - dodała Liranzo. Przypomniała, że polskie prawo nie zezwala na ekstradycję duchownego na Dominikanę. Jak poinformowała Liranzo, dotychczas potwierdzono, że było siedem ofiar księdza.

Od końca września ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Józefa Wesołowskiego - odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego na Dominikanie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Formalną podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

Prokurator generalny Dominikany przesłał do Polski materiały ws. pedofilii polskich duchownych. Na początku grudnia 2013 r. prokuratura otrzymała tłumaczenia materiałów - ponad 600 stron dokumentów. Są to m.in. ekspertyza informatyka badającego zatrzymane w śledztwie komputery, a także protokoły przesłuchań pokrzywdzonych i świadków, dokumenty bankowe oraz opinia psychologiczna. Polski z Dominikaną nie łączy umowa o współpracy prawnej czy ekstradycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Akta księży dotarły do Polski i Watykanu Media informujące, że z prokuratury na Dominikanie wysłano materiały do Polski, podawały, że dokumenty te mówią o gwałcie lub innych czynnościach seksualnych, jakich ks. Wojciech Gil miał się dopuścić wobec 10 chłopców.
Interpol będzie szukał polskiego księdza? Skandal na Dominikanie wybuchł, gdy tamtejsza telewizja nadała reportaż przedstawiający nuncjusza, który odwiedzał miejsca w stolicy kraju słynące z prostytucji nieletnich.
List gończy za arcybiskupem Wesołowskim? Inicjatywa o której poinformował Janusz Palikot, ma związek z odmową wydania arcybiskupa przez Watykan.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)