Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ksiądz Gil molestował siedmioro dzieci? Są akta

0
Podziel się:

Śledczy w Dominikanie poinformowali, że przesyłają do prokuratury generalnej akta dotyczące podejrzewanego o pedofilię polskiego księdza Wojciecha Gila.

Ksiądz Gil molestował siedmioro dzieci? Są akta
(PAP/Leszek Szymański)

Choć władze w Santo Domingo nie mają podpisanej umowy ekstradycyjnej z Warszawą, będą zabiegać o ekstradycję duchownego.

_ - Według aktu oskarżenia ksiądz, który przez osiem lat stał na czele parafii w górskiej miejscowości Juncalito, molestował siedmioro miejscowych dzieci _ - powiedziała prokurator miasta Santiago Luisa Liranzo.

Według Associated Press ojciec jednej z ofiar zeznał, że jego dziecko było wykorzystywane seksualnie przez duchownego przez trzy lata. W akcie oskarżenia zaznaczono także, że ksiądz obiecywał innym dzieciom wycieczki na plażę i do Europy, jeśli założą skąpą bieliznę i będą pozować do zdjęć i filmów.

Dominikańska prokuratura generalna zwróciła się z prośbą do Interpolu o pomoc w zlokalizowaniu ks. Gila. Polska policja ustaliła, że ksiądz przebywa w rodzinnej miejscowości koło Krakowa. Nie został zatrzymany. W publicznych wypowiedziach twierdzi, że jest niewinny i padł ofiarą prowokacji dominikańskich gangów narkotykowych, które zwalczał.

Aby zatrzymać księdza, ze strony władz Dominikany potrzebny jest formalny nakaz aresztowania. AP podaje, iż nie wiadomo, czy złożono wniosek w sprawie wydania dokumentu.

Polska nie ma umowy ekstradycyjnej z Dominikaną, stąd duchowny może być sądzony tylko w Polsce. Skutkuje to tym, że dominikański wymiar sprawiedliwości robi wszystko, żeby przekazać Warszawie jak najmocniejszy materiał dowodowy.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie od końca września prowadzi śledztwo ws. podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych na Dominikanie.

Toczy się ono w kierunku przestępstwa pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzi ona postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

Władze Dominikany badają, oprócz sprawy michality, ks. Gila, sprawę byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Czytaj więcej w Money.pl
Pedofilia w Kościele. Watykan pomoże? Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia.
Dunin: Kościół jest jak opóźnione dziecko - _ Cieszymy się, że zawiązało buciki, ale rówieśnicy zrobili to 20 lat temu. Ale cieszę, że Kościół zaczyna nadganiać naszą cywilizację _ - mówiła komentatorka.
Molestował dzieci? Nie będzie proboszczem Metropolita wrocławski ks. Abp. Józef Kupny odwołał z funkcji proboszcza w Brożcu księdza, który przed dziesięciu laty był skazany za molestowanie seksualne.
Misja na Dominikanie w sprawie księży? - _ Uzyskamy materiał, którego nie da się zakwestionować przed sądem _ - zapowiada Prokurator Generalny. Będzie śledztwo pod specjalnym nadzorem.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)