Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kaszuwara
|

Krzysztof Dunin-Wąsowicz zmarł w wieku 90 lat. Był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

0
Podziel się:

Kształcił się w tajnych kompletach. Uciekł z obozu koncentracyjnego, był żołnierzem AK i raniono go w 1999 roku podczas pochodu 1 majowego.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz zmarł w wieku 90 lat. Był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata
(PAP/Andrzej Rybczyński)

Zmarł słynny profesor Krzysztof Dunin-Wąsowicz. Historyk i varsavianista urodził się 22 stycznia 1923 roku. Miał 90 lat. Był ojcem Pawła Dunina-Wąsowicza, krytyka literackiego i redaktora naczelnego pisma literackiego Lampa i Iskra Boża.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz był profesorem zwyczajnym historii, w Instytucie Historii PAN. Ukończył gimnazjum i liceum im. Ks. Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu. Dziś znajduje się ono w Śródmieściu. Maturę uzyskał jako uczestnik tajnego nauczania. Studiował na tajnych kompletach historii Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (podchorąży pułku _ Baszta _ kompania K4). Był członkiem organizacji młodzieży socjalistycznej _ Płomienie _ i członkiem redakcji pisma o tej samej nazwie.

Był wieloletnim współpracownikiem Rady Pomocy Żydom _ Żegota _.

Aresztowany 13 kwietnia 1944, po pobycie w Alei Szucha i na Pawiaku został wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, z którego uciekł podczas ewakuacji w lutym 1945.

W latach 1988-1990 profesor Dunin-Wąsowicz był członekiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Po 1989 aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, m.in. w 1995 sekretarz ds. międzynarodowych CKW PPS.

W roku 1999 został zraniony przez działaczy Ligi Republikańskiej w trakcie lewicowego pochodu 1 maja. Do chwili śmierci był przewodniczącym Komisji Historycznej PPS.

Wraz z matką Janiną Dunin-Wąsowiczową został odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Odznaczono ich w październiku 2007 przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za udział w ratowaniu osób narodowości żydowskiej.

Był autorem 22 książek i 420 prac naukowych z historii nowożytnej i najnowszej, a także wiceprezesem Towarzystwa Naukowego im. Adama Próchnika i członkiem Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego.

O śmierci profesora poinformował jego syn.

Czytaj więcej w Money.pl
Profesor PAN: Żydzi sami są winni holocaustu Sprawa dotyczy wywiadu z historykiem i politologiem prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn Focus Historia Ekstra.
Dokumentował operację rebeliantów. Zginął 38-letni Voisin w czwartek dokumentował operację rebeliantów w pobliżu Idlibu na północy Syrii. Gdy obok spadł pocisk, odłamki raniły fotoreportera w głowę i w prawe ramię.
Zmarł światowej sławy architekt Oscar Niemeyer Zgon nastąpił w szpitalu w Rio de Janeiro, gdzie architekt przebywał od początku listopada z powodu problemów z nerkami
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)