Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Bułgarii. Drugie w ciągu półtora roku przedterminowe wybory

0
Podziel się:

Przedterminowe wybory odbędą się 5 października zgodnie z umową osiągniętą przez szefów partii.

Kryzys w Bułgarii. Drugie w ciągu półtora roku przedterminowe wybory
(Administration to the President of the Republic of Bulgaria/CC/Wikimedia)
bESqjIOd

Bułgarski parlament zostanie rozwiązany 6 sierpnia. Wtedy zostanie też mianowany rząd tymczasowy - powiadomił prezydent Rosen Plewnelijew. Przedterminowe wybory odbędą się 5 października zgodnie z umową osiągniętą przez szefów partii.

Priorytety parlamentu do końca kadencji zostaną ustalone w toku dalszych konsultacji, których gospodarzem będzie prezydent.

Będą to już drugie w ciągu półtora roku przedterminowe wybory w Bułgarii. Poprzednie odbyły się w maju 2013 r. po dymisji centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa, lecz nie wyłoniły stabilnych władz. Najwięcej głosów zdobyła w nich partia Borysowa, ale poparcie to nie wystarczyło jej do samodzielnego utworzenia rządu. Gabinet powołała koalicja Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) i ruchu DPS, zrzeszającego Turków bułgarskich, przy poparciu nacjonalistycznej Ataki.

bESqjIOf

Podstawowym tematem niedzielnej narady prezydenta z liderami wiodących partii politycznych, premierem i szefem banku centralnego była jednak sytuacja w sektorze bankowym, przeżywającym wstrząsy w ostatnich dwóch tygodniach z powodu pogłosek o rychłej upadłości kilku banków.

_ Pieniądze obywateli i firm znajdujące się w instytucjach bankowych są bezpieczne. Banki będą pracować normalnie. Kryzysu bankowego nie ma, system bankowy jest stabilny. Kurs lewa do euro, zagwarantowany przez system rady walutowej, nie będzie zmieniany do czasu przyłączenia się Bułgarii do strefy euro _ - podkreślił prezydent.

W sobotę i w niedzielę za próby destabilizacji banków, w tym poprzez wysyłanie e-maili i SMS-ów, zatrzymano sześć osób na terenie całego kraju. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegła, że winni siania paniki wśród ludności zostaną zidentyfikowani i ukarani zgodnie z ustawą o instytucjach kredytowych. Uruchomiono specjalne numery telefonów, pod które obywatele mogą zgłaszać sygnały na temat otrzymywanych ostrzeżeń o niestabilności bankowej.

Jeden z sygnałów dotyczył wypowiedzi lidera centroprawicy i byłego premiera Bojko Borysowa, który w piątek i sobotę kilkakrotnie mówił o _ upadłościach banków _ i wezwał do pilnego zaciągnięcia od Międzynarodowego Funduszu Walutowego kredytu w wysokości 5-6 mld dolarów na _ ratowanie banków _. Twierdził, że opinie premiera i ministra finansów, iż system bankowy jest stabilny, _ nie uspokajają społeczeństwa, a tylko podnoszą napięcie _.

bESqjIOl

Po tych wypowiedziach szef banku centralnego Iwan Iskrow wezwał polityków, by ograniczali swe wypowiedzi o stanie systemu bankowego. W niedzielę komentarze o niestabilności banków w przestrzeni publicznej praktycznie ustały. Eksperci finansowi tłumaczyli, że państwo cieszące się od 15 lat stabilnością finansową, dysponuje wystarczającymi rezerwami, by wesprzeć banki.

Ważnym argumentem stało się m.in otrzymanie przez Bułgarię kredytu na bardzo dogodnych warunkach. _ Ocena pracy rządu i stabilności fiskalnej w dłuższej perspektywie została wydana Bułgarii przez międzynarodową społeczność inwestycyjną; chodzi o rekordowo niskie odsetki (2,95 proc.) na wydane przez Bułgarię dziesięcioletnie obligacje. Bułgaria zrealizowała transakcje o wartości blisko 1,5 mld euro i zagwarantowała sobie najniższe dotychczas odsetki _ - powiedział minister finansów Petyr Czobanow.

Pierwszy Inwestycyjny Bank (PIB), który w ostatnich dniach był obiektem wzmożonego ataku, poinformował, że w poniedziałek otwiera na nowo swoje oddziały i będzie normalnie obsługiwać klientów.

Pogłoski o niestabilnej sytuacji banku PIB pojawiły się, gdy tydzień temu bank centralny objął specjalnym nadzorem komercyjny bank KTB, którego klienci będą pozbawieni dostępu do zdeponowanych w nim pieniędzy co najmniej przez miesiąc. KTB również był atakowany przez media, lecz władze interweniowały w ostatniej chwili, gdy z kont podjęto już kilkaset milionów euro.

bESqjIOm
Czytaj więcej w Money.pl
Kto destabilizuje system bankowy Bułgarii? kampania ataków trwa od początku tygodnia. Do wybranych losowo ludzi wysyłano SMS-y i e-maile z radą, by wycofali swoje wkłady z największego bułgarskiego banku.
Bułgarię znów zaleje powódź? Jest ryzyko MSW przystąpiło do ewakuacji wszystkich mieszkańców w regionie, gdzie może przejść fala.
bESqjIOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)