Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys polityczny na Ukrainie. Demonstranci na Majdanie zaostrzają dyscyplinę

0
Podziel się:

Warty demonstrantów czuwające przy poszczególnych barykadach są zmieniane co cztery godziny, by członkowie ochrony mogli się ogrzać i odpocząć.

Kryzys polityczny na Ukrainie. Demonstranci na Majdanie zaostrzają dyscyplinę
(PAP/EPA)

Demonstranci na Majdanie zaostrzają dyscyplinę ochotniczej służby ochrony pilnującej barykad. Wartownicy nie mogą schodzić z posterunku bez zgody przełożonego, a zmiany warty następują co 4 godziny. Noc z piątku na sobotę minęła w ukraińskiej stolicy spokojnie.

Aktualizacja 8:59

W Kijowie od 21 listopada trwają protesty zwolenników integracji Ukrainy z Unią Europejską.

W piątek o 12 w nocy na Majdanie odśpiewano hymn i odmówiono modlitwę. Dzisiaj w godzinach porannych na Placu Niepodległości było około 4 tys. osób. Ludzie stali na barykadach zbudowanych z wypełnionych lodem worków, grzali się przy ogniu płonącym w metalowych beczkach.

Licząca około 4 tys. ochotników służba samoobrony odpowiada za ochronę barykad zbudowanych wokół Majdanu. Warty czuwające przy poszczególnych barykadach są zmieniane co cztery godziny, by członkowie ochrony mogli się ogrzać i odpocząć.

W czasie służby zaostrzono dyscyplinę. Wartownicy nie mogą bez zgody przełożonego oddalić się z posterunku. Nie wolno im też skandować okrzyków wznoszonych często na Majdanie.

Piątek był 23. dniem protestów Ukraińców niezadowolonych z decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Kiedy 30 listopada milicja po raz pierwszy użyła wobec demonstrantów siły, zgromadzeni na Majdanie w Kijowie ludzie zaczęli domagać się ustąpienia rządu i prezydenta Wiktora Janukowycza.

Na niedzielę w Kijowie opozycja zwołuje na Majdanie kolejną, wielką demonstrację, na którą zaprasza przeciwników zbliżenia Ukrainy z Rosją. Tego samego dnia na Placu Europejskim odbędzie się demonstracja rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów Ukrainy. Odległość między dwoma placami wynosi zaledwie 200 metrów.

Tej nocy do Kijowa zaczęli przyjeżdżać manifestanci spoza stolicy, którzy mają zamiar wziąć udział w tradycyjnym niedzielnym proteście opozycyjnym. Do miasta są także zwożeni ze wschodu i południa kraju protestujący, którzy mają wziąć udział w manifestacji poparcia dla prezydenta. Są to pracownicy sfery budżetowej, zakładów przemysłowych należących do prorosyjskich biznesmenów oraz opłacona młodzież.

Ci, którzy od kilku tygodni protestują na Majdanie, nie obawiają się swoich ideologicznych przeciwników, ponieważ - ich zdaniem - nie są to ludzie gotowi walczyć dla prezydenta Wiktora Janukowycza, a przyjechali do stolicy tylko dlatego, że obawiali się, iż w przeciwnym wypadku zostaną zwolnieni.

Między placem Europejskim, gdzie zbierają się zwolennicy prezydenta, a placem Niepodległości, gdzie odbywają się prozachodnie manifestacje, będzie przygotowany pas ziemi niczyjej, aby nie dochodziło do konfliktów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m290676.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;kolejny;alarm;bombowy;w;kijowskim;metrze,162,0,1439138.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Alarm bombowy w kijowskim metrze Zdaniem opozycji zamykanie stacji kolejki to decyzja władz, które chcą utrudnić ludziom dojazd na Majdan. W okolice placu można dostać się samochodem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/m270098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraina;w;unii;europejskiej;umowa;stowarzyszeniowa;nie;bedzie;przedmiotem;tagrow,159,0,1440159.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina chce miliardów. Co na to Unia? Premier Azarow oświadczył, że liczy na pomoc, którą oszacowano w przybliżeniu na 20 miliardów euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m292125.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protesty;na;ukrainie;kto;naprawde;steruje;kijowskim;majdanem,60,0,1441596.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kto naprawdę steruje kijowskim Majdanem? Dziennik podkreśla, że _ opozycyjni politycy artykułują decyzje podejmowane poza granicami Ukrainy _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)