Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kryzys na Ukrainie szansą dla Polski w relacjach z USA"

0
Podziel się:

Polska ma szansę pokazać rządowi USA, że obie strony zyskają, jeżeli nad Wisłą zaczną stacjonować amerykańscy żołnierze - twierdzi ekspert.

"Kryzys na Ukrainie szansą dla Polski w relacjach z USA"
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

_ Polska ma szansę pokazać rządowi USA, że obie strony zyskają, jeżeli nad Wisłą zaczną stacjonować amerykańscy żołnierze, i że jest to decyzja, która nie zwiększy kosztów, a jednocześnie zwiększy możliwości operacyjne i obronne USA _ - ocenił podczas wykładu na AON prof. Andrew Michta z Centrum Analiz Polityki Europejskiej w Waszyngtonie i Rhodes College.

Michta wziął udział w dyskusji w ramach Security Forum, prowadzonego przez Akademię Obrony Narodowej. Pytany o rekomendacje dla naszego kraju zaznaczył, że sytuacja na Ukrainie to również _ ogromna okazja dla Polski, żeby zaistnieć politycznie w relacjach ze Stanami Zjednoczony wewnątrz NATO _.

Ostrzegał przy tym przed argumentowaniem, że Stany Zjednoczone powinny nam pomóc, bo jesteśmy zagrożeni. Skuteczniejsze zdaniem Michty byłoby zachęcanie USA do działań ze względu na wspólne interesy.

Michta ocenił też, że Polska musi przyspieszyć modernizację swojej armii, szczególnie budowę obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej. Zaznaczył, że jest zwolennikiem budowania zdolności do odstraszania ewentualnego przeciwnika, to np. zakup pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Taka inwestycja - według Michty - zwiększy wartość polityczną Polski w NATO jako poważnego gracza militarnego.

Odnosząc się do tytułu wykładu, który brzmiał _ czy NATO nas obroni? _, Michta zaznaczył, że ostatecznie każde państwo jest odpowiedzialne za własne bezpieczeństwo, więc nie można mówić o tym, że sojusz w jakiś sposób zastępuje własny wysiłek.

_ - To, co Polska robi, jest integralnym elementem siły sojuszu. Oczekiwanie, że art. 5 (który mówi o wspólnej obronie - PAP) w ekstremalnej sytuacji zadziała, wynika z tego, jak ważnym graczem w sojuszu jest Polska. Jeżeli będziemy mówić w kategoriach, czy "oni" nam pomogą, przestajemy być częścią "ich" _ - podkreślił.

Michta ocenił, że jeżeli nie będzie zdecydowanej odpowiedzi Zachodu na to, co się dzieje na Ukrainie, Rosja będzie się posuwać dalej. _ - W momencie, kiedy dojdzie do próby destabilizacji Łotwy czy Estonii, co można zrobić przy istniejącym tam układzie etnicznym, wtedy będzie to absolutnie test dla sojuszu, bo jeżeli sojusz nie odpowie zdecydowanie, zostanie de facto zdyskredytowany _ - powiedział.

Zdaniem Michty militarna odpowiedź NATO na wydarzenia na Ukrainie jest wykluczona, dopóki nie zagrażają one państwom sojuszu. W jego opinii, Stany Zjednoczone zapewnią bezpieczeństwo sojusznikom, bo w ich interesie jest to, by NATO było rzeczywistym sojuszem, a nie tylko papierowym. Pakt pozwala bowiem na zwielokrotnienie wpływów amerykańskich w Europie i na świecie.

Zdaniem Michty wrześniowy szczyt NATO zostanie zdominowany przez kryzys ukraiński. _ - Rząd polski będzie pilnował bardzo ostro, żeby ta rozmowa poszła w tym kierunku. Będą to robić również inni sojusznicy _ - powiedział ekspert. Ocenił też, że NATO jest w skomplikowanym momencie, kiedy kończy się operacja ISAF w Afganistanie, a wiele krajów w Europie tnie budżety obronne do tego stopnia, że przestają być pełnowartościowymi członkami sojuszu. Polska - jak przypomniał - jest pod tym ostatnim względem wyjątkiem.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m299797.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;nato;ogranicza;wspolprace;z;rosja,205,0,1489869.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO ogranicza współpracę z Rosją _ Te decyzje są jasnym sygnałem, że działania Rosji nie pozostaną bez konsekwencji _ - oświadczył Rasmussen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m295355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/donald;tusk;zdecydowanie;nie;ma;zgody;na;lamanie;integralnosci;ukrainy,14,0,1489678.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Wspólnota Zachodu zdaje egzamin" _ Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej będziemy mówili jednym głosem w sprawie Ukrainy _ - zapewnia Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m249754.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byly;premier;norwegii;jens;stoltenberg;zostal;sekretarzem;generalnym;nato,75,0,1505355.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO ma nowego przywódcę. Powód? Rosja Polacy komentują: _ może być dobrym organizatorem działań zmierzających do realizacji zadań istotnych z punktu widzenia naszego kraju _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)