Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Rano separatyści ogłosili Doniecką Republikę Ludową. Teraz kolejną - w Charkowie

0
Podziel się:

Rada Najwyższa zajmie się jutro projektem uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Ołeksandr Turczynow
Ołeksandr Turczynow (PrntScreen z LiveInfo)

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy(SBU) w Doniecku - poinformował dzisiaj późnym wieczorem przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Odbicie budynku SBU polecił sam Turczynow, który wcześniej zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko separatystom, dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Podczas akcji w Doniecku nikt nie ucierpiał.
aktualizacja: 23:36

Prorosyjscy separatyści ogłosili dzisiaj rano powstanie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i przyłączenie jej do Federacji Rosyjskiej. Sekretarz rządzącej rosyjskiej partii Jedna Rosja i przewodniczący parlamentu Krymu już zapowiedzieli, że jeśli dojdzie do referendum, to je poprą. Wieczorem o powołaniu kolejnej republiki - tym razem w Charkowie - poinformowała Ukraińska Prawda. W odpowiedzi na działanie separatystów w ukraińskim parlamencie pojawił się projekt wprowadzenia stanu wyjątkowego w Charkowie, Doniecku i Ługańsku.

Ukraińska Rada Najwyższa zajmie się jutro projektem uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Miałby on objąć 3 obwody - doniecki, ługański i charkowski. Nad dokumentem obraduje obecnie kierownictwo ukraińskiego parlamentu.

Gubernator doniecki Siergiej Taruta oświadczył, że ostatnie wydarzenia we wschodnich regionach Ukrainy zmierzają do podziału kraju. Prorosyjscy demonstranci zajęli siedziby Służby Bezpieczeństwa w Ługańsku i Doniecku oraz Administracje Obwodowe w tym ostatnim mieście i Charkowie.

_ Decyzje podjęte przez tych ludzi, którzy opanowali rządowe budynki, są bezprawne. Rada Regionalna musi znaleźć prawnie uzasadnione rozwiązanie _ - oświadczył Taruta.

Deklarację o powstaniu Donieckiej Republiki Ludowej uchwaliło około 50 osób, które określają się jako _ rada ludowa _ obwodu donieckiego - podała agencja Interfax-Ukraina.

Lokalny portal internetowy Ostrow napisał, że obecny przed gmachem władz regionu tłum powitał proklamowanie _ republiki _ okrzykami _ Rosja! Rosja!, zaś po wiadomości, iż przyłączy się ona do Federacji Rosyjskiej, ludzie zaczęli skandować _Putin! Pomóż!".

Początkowo separatyści chcieli, by decyzję o utworzeniu _ republiki donieckiej _ podjęli deputowani rady obwodowej, jednak ci nie pojawili się na posiedzeniu, w związku z czym aktywiści ruchów prorosyjskich oświadczyli, że pozbawiają ich mandatów.

Po proklamowaniu Donieckiej Republiki Ludowej z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL.

Siły prorosyjskie oznajmiły, że 11 maja przeprowadzą referendum niepodległościowe i ostrzegły władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy. _ Jeśli nielegalne władze w Kijowie spróbują nam przeszkodzić, to zwrócimy się do kierownictwa Federacji Rosyjskiej z prośbą o wprowadzenie wojskowych oddziałów pokojowych _ - oświadczył jeden z przemawiających na wiecu.

Krym i Rosja będą popierać separatystów z Doniecka. Według agencji Interfax, zapowiedzieli to przewodniczący parlamentu separatystycznej Republiki Krymu i sekretarz rządzącej partii _ Jedna Rosja _.

W związku z sytuacją do Doniecka udał się w poniedziałek pierwszy wicepremier Ukrainy Witalij Jarema. Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk oświadczył tego dnia, że nastroje separatystyczne we wschodnich obwodach kraju podsyca Rosja, która szuka przyczyn do wtargnięcia na terytorium Ukrainy.

Dosyć wytykania nas palcami!

Rosja oświadczyła dzisiaj, że dość ma wytykania jej palcami i obarczania winą za wszystkie nieszczęścia dzisiejszej Ukrainy. W oświadczeniu MSZ Rosji napisano też, że władze Ukrainy powinny przysłuchać się żądaniom obywateli.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył Rosję o podsycanie nastrojów separatystycznych, czego przejawem jest przejmowanie przez radykalne środowiska prorosyjskie siedzib administracji państwowej we wschodniej Ukrainie.

_ Rosja pilnie śledzi to, co się dzieje we wschodnich i południowych regionach Ukrainy, zwłaszcza w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim _ - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Powtórzono w nim apel o przeprowadzenie na Ukrainie _ realnej reformy konstytucyjnej, w ramach której poprzez federalizację byłyby chronione interesy wszystkich regionów kraju, jego neutralny status, szczególna rola języka rosyjskiego _. Bez takiej reformy, jak napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji, _ trudno liczyć na długoterminową stabilizację państwa ukraińskiego _.

_ Jeśli nieodpowiedzialny stosunek do losów kraju, do losu własnego narodu utrzyma się wśród sił politycznych, które się mianują ukraińskimi władzami, Ukraina będzie nieuchronnie narażona na nowe trudności i kryzysy _ - twierdzi MSZ Rosji.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział w poniedziałek operacje antyterrorystyczne wymierzone przeciwko prorosyjskim separatystom, dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju.

Wydarzenia, do jakich dochodzi w ostatnich dniach w Doniecku, Charkowie i Ługańsku, Turczynow nazwał _ drugim etapem operacji specjalnej prowadzonej przez Rosję w celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Turczynow odwołuje wyjazd na Litwę Turczynow, którzy miał jutro udać się do Wilna, by wziąć udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw UE, pozostanie w kraju. Wszystko przez zamieszki na wschodzie kraju.
Niespokojnie na wschodzie Ukrainy. _ Republika Doniecka! _ Prorosyjscy separatyści zajmują urzędy państwowe. Ołeksandr Turczynow odwołał wyjazd na Litwę. Władze oskarżają: Putin za to zapłacił!
Prorosyjskie manifestacje na Ukrainie Pod flagami Rosji i prorosyjskich organizacji krzyczeli: _ Nie dla faszyzmu _, _ Ameryko, ręce precz od Ukrainy _.
Rosja u bram. Jaceniuk mówi o inwazji - _ Nikt żadnych wojsk nie wycofywał _ - powiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk podczas posiedzenia rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)