Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Ławrow wie, jak z niego wyjść

0
Podziel się:

Rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że Ukraina musi pilnie wdrożyć postanowienia porozumienia z Genewy.

Kryzys na Ukrainie. Ławrow wie, jak z niego wyjść
(ec.europa.eu)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział swemu amerykańskiemu odpowiednikowi Johnowi Kerry'emu, że Ukraina musi pilnie wdrożyć postanowienia porozumienia z Genewy, mającego zażegnać ukraiński kryzys.

Wydane przez władze w Kijowie rozkazy wykorzystania sił zbrojnych w kryzysie powinny zostać odwołane, nacjonalistyczny ruch Prawy Sektor należy rozbroić, trzeba też uwolnić aresztowanych działaczy na południu i wschodzie Ukrainy oraz rozpocząć reformę ukraińskiej konstytucji - mówił Ławrow.

Wtorkowa rozmowa telefoniczna ministrów odbyła się z inicjatywy USA; obaj politycy zgodzili się utrzymywać kontakt - podano w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Zawarte w ubiegłym tygodniu porozumienie między Ukrainą, Rosją, USA i Unią Europejską przewiduje, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Ponadto wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą być zwrócone prawowitym właścicielom, a wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone.

W ostatnich dniach Rosja i Ukraina wzajemnie oskarżały się o naruszanie postanowień genewskiego porozumienia, które od początku przyjmowane było z ostrożnością.

Ukraińskie MSZ zarzuca Rosji, że ta stosuje wciąż nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie, a kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne nielegalne formacje zbrojne _ kontynuują działania obliczone na usprawiedliwienie nowego etapu wojskowej agresji Rosji _.

Ławrow w poniedziałek wezwał USA do _ wywarcia wpływu na Kijów, by nie dał gorącym głowom sprowokować krwawego konfliktu _ i _ zmusił obecne władze Ukrainy do bezwzględnego wypełnienia zobowiązań _. Mówił, że porozumienie jest zagrożone _ z powodu niemożności i braku chęci władz w Kijowie, by położyć kres aktom przemocy ze strony ultranacjonalistów oraz by zakończyć aresztowania i uwolnić działaczy ruchu protestacyjnego na południowym wschodzie Ukrainy _.

Wcześniej we wtorek tymczasowy prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju, wstrzymanej w piątek z powodu świąt Wielkanocy. Turczynow oświadczył, że w okolicach kontrolowanego przez separatystów Słowiańska w obwodzie donieckim znaleziono ciała dwóch osób, w tym członka partii Batkiwszczyna Wołodymyra Rybaka, porwanego dzień wcześniej przez terrorystów. Zbrodni dokonano jego zdaniem _ przy pełnym wsparciu Federacji Rosyjskiej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja odcina się od separatystów. Przełom? Sugestie są bezpodstawne, napisało w oświadczeniu rosyjskie MSZ.
Ławrow chwali Kijów. "To spóźniony krok, ale.." Szef rosyjskiej dyplomacji mówi o "oznakach woli dialogu" ze strony Kijowa, z separatystami ze wschodniej Ukrainy.
Ławrow chce zmieniać konstytucję Ukrainy Minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że Kijów musi przeprowadzić reformę ustawy zasadniczej i _ zaświadczyć o niezależności od Zachodu _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)