Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. Kanada wysyła żołnierzy do Polski

0
Podziel się:

- Nieustanna wojskowa agresja ze strony reżimu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina zagrażają stabilności i bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział premier Kanady Stephen Harper.

Kryzys na Ukrainie. Kanada wysyła żołnierzy do Polski
(Federal Government (Germany)/REGIERUNGonline/Steins)
bECGrxat

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił premier Kanady Stephen Harper (na zdj.).

_ - Nieustanna wojskowa agresja ze strony reżimu (rosyjskiego prezydenta Władimira) Putina oraz trwająca nielegalna okupacja Krymu i innych części Ukrainy zagrażają stabilności i bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej _ - powiedział Harper.

Ćwiczenia NATO zostaną zorganizowane w Świdwinie (Zachodniopomorskie) w dniach 5-9 maja. Będą w nich uczestniczyć żołnierze z Kanady, Polski i USA, pod amerykańskim dowództwem. Jak poinformowało biuro Harpera, kanadyjscy żołnierze przeprowadzą szkolenie w skokach spadochronowych, operacjach powietrznych i piechoty.

bECGrxav

W bieżącym tygodniu z Kanady do bazy w Rumunii wyruszyło sześć kanadyjskich myśliwców CF-18 Hornet; mogą zostać wykorzystane m.in. do wzmocnienia patroli u granic Ukrainy.

Do baz w Polsce i krajach bałtyckich przybyły w ostatnich dniach 150-osobowe pododdziały sił amerykańskich w ramach zobowiązania USA do ochrony sojuszników z NATO. W Polsce amerykański kontyngent stacjonuje w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Siły USA zostały rozmieszczone ponadto w bazach Adażi na Łotwie, w Szawlach na Litwie oraz w Amari w Estonii.

Przesunięcie amerykańskich sił na teren Polski i trzech państw bałtyckich nastąpiło w ramach reakcji Waszyngtonu na wydarzenia na Ukrainie i wzrost napięcia między Moskwą a Kijowem.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja oskarża władze w Kijowie o cynizm Szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski oświadczył, że separatyści w Odessie otrzymali broń od rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
USA apelują o pokój. "Absurdalnie zabici" W walkach w Odessie poniosło śmierć 31 osób.
Kilkadziesiąt ofiar walk na Ukrainie. Armia się nie zatrzymuje W Odessie ogłoszono żałobę narodową.
bECGrxaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)