Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Kryzys na Ukrainie. Arsenij Jaceniuk wyklucza dwustronne rozmowy z Rosją

0
Podziel się:

Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.

Kryzys na Ukrainie. Arsenij Jaceniuk wyklucza dwustronne rozmowy z Rosją
(Ybilyk/wikimedia commons)

Szef ukraińskiego rządu oświadczył, że negocjacje powinny się toczyć z udziałem stron kwietniowego porozumienia z Genewy.

_ - W obecnych warunkach dwustronne rozmowy z Rosją nie mogą być rozpatrywane _ - powiedział podczas obrad okrągłego stołu jedności narodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy.

Jaceniuk opowiedział się za zwołaniem drugiego spotkania uczestników porozumienia z Genewy, gdzie Ukraina, USA, Unia Europejska i Rosja zobowiązały się do dążenia do deeskalacji napięcia we wschodnich regionach Ukrainy.

_ - Jednak przed tym spotkaniem powinniśmy wiedzieć, o czym będziemy dyskutowali. Nie chcemy spotykać się po to, by wychodzić z rozmów bez żadnych ustaleń i wykorzystywać te negocjacje tylko po to, by zaprezentować pozycję polityczną _ - podkreślił.

Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.

_ - Sytuacja w Donbasie odwróciła się w drugą stronę. I kiedy ci, którzy reprezentują Donbas i kontrolują go, oświadczają, że żadne samozwańcze, bandyckie Donieckie Republiki nie będą rządziły ani Donbasem, ani Ukrainą, to można to zaliczyć do aktywów naszej wspólnej działalności _ - zaznaczył.

Jaceniuk przypomniał w ten sposób o oświadczeniu uznawanego za nieformalnego _ gospodarza _ Donbasu biznesmena Rinata Achmetowa, który wezwał robotników swych przedsiębiorstw do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego przeciwko działaniom separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Achmetow ocenił, że działa ona na szkodę mieszkańców regionu.

Szef rządu pozytywnie ocenił także uchwalone we wtorek przez parlament Memorandum Pokoju i Zgody, które zawiera propozycje wyjścia z kryzysu. Dokument mówi m.in. o decentralizacji władzy i potrzebie reformy konstytucyjnej.

Premier uprzedził, że zmiany w konstytucji nie będą przyjmowane _ pod polityków _ i bieżącą sytuację w kraju, lecz z myślą o przyszłości narodu i państwa. Okrągły stół w Mikołajowie był trzecim takim spotkaniem. Do dwóch poprzednich doszło w Kijowie i Charkowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina podjęła decyzję ws. przedpłat za gaz Rosja nie przejawia gotowości do uregulowania sprawy dostaw gazu na Ukrainę i do państw UE, odmawia, m.in. rozmowy o cenach - powiadomił Jaceniuk w liście do Komisji Europejskiej i liderów państw UE.
Separatyści opuścili okupowane gmachy Kilkudziesięciu pracowników zakładów przemysłowych w kombinezonach i hełmach usunęło barykady przed jednym z budynków państwowych.
"Wątpliwie legalne" wybory na Ukrainie Dmitrij Miedwiediew skrytykował wybory i określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)