Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. "Autorytet Warszawy w Europie wysoki jak nigdy dotąd"

0
Podziel się:

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje dziennik Kommiersant.

Kryzys na Krymie. "Autorytet Warszawy w Europie wysoki jak nigdy dotąd"
(PAP/Radek Pietruszka)

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje dziennik _ Kommiersant _, zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE.

Moskiewski dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, według których _ teraz, gdy na porządku dziennym są tak poważne kwestie, autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd _. _ Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd _ - dodał rozmówca _ Kommiersanta _.

Gazeta przekazuje zarazem, że zdaniem innego jej rozmówcy _ nawet Polska i inni stronicy twardych kroków byli ostrożni, gdy mowa była o sankcjach o charakterze gospodarczym _. _ Tę opcję przywódcy Unii Europejskiej z dużym prawdopodobieństwem zostawią sobie na skrajny wypadek, jeśli Rosja nie ograniczy się do Krymu _ - przytacza _ Kommiersant _ swoje źródło.

Dziennik podaje, że jeszcze inny jego rozmówca oświadczył, iż _ w danym momencie kraje UE gotowe są dyskutować o sankcjach przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie _. _ Słowem, postarają się dać Moskwie jasny sygnał, a jednocześnie nie dopuścić do zaszkodzenia własnym interesom _ - cytuje _ Kommiersant _ anonimowego dyplomatę.

Gazeta informuję również, że oprócz Polski za wprowadzeniem poważniejszych sankcji opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja i Wielka Brytania. _ Podczas omawiania pierwszych dwóch etapów sankcji kilka krajów - Niemcy, Austria, Finlandia, Włochy, Hiszpania, Grecja, Cypr i Luksemburg - starało się nie dopuścić do zbyt surowego karania Moskwy _ - pisze _ Kommiersant _.

Gazeta przekazuje, że _ najlepszą nowiną dla Moskwy jest to, że najważniejszy gracz europejski - Niemcy - dały jasno do zrozumienia, że w obecnej sytuacji nie poprą idei poważnych sankcji gospodarczych _.

Oczekuje się, że obrady szczytu w Brukseli zdominują wydarzenia na Ukrainie i reakcja UE na działania Rosji. Pierwszego dnia będzie to tematem rozmów przy kolacji szefów państw i rządów. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Moskwy. W piątek rano, drugiego dnia szczytu, UE - zgodnie z obietnicą - podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińscy zakładnicy na wolności, Rosja zajmuje kolejną bazę na Krymie Do uwolnienia uprowadzonego admirała wzywał nawet minister obrony Rosji.
Dziennik "Kommiersant-Ukraina" zamknięty _ Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu wydawania dziennika do czasu ustabilizowania się sytuacji. Nie wykluczam, że taki moment nigdy nie nastąpi _ - oświadczył dyrektor generalny oficyny.
Niemcy przeciwni sankcjom wobec Rosji? Mimo to aż 64 proc. ankietowanych boi się, że konflikt między Rosją a Ukrainą może mieć konsekwencje dla Niemiec.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)