Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRUS do reformy. Równe składki rolników niekonstytucyjne

0
Podziel się:

Składki bogatych rolników nie powinny być płacone z budżetu.

KRUS do reformy. Równe składki rolników niekonstytucyjne
(PAP/Jacek Turczyk)

Niesprawiedliwe społecznie jest finansowanie z budżetu składek zdrowotnych bogatych rolników - stwierdził dziś Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

Wniosek do TK skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawę regulują przepisy ustawy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z nimi składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.

W trakcie rozprawy, zarówno przedstawiciel RPO, jak i przedstawiciele Prokuratora Generalnego i Sejmu, wnosili o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z konstytucją.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t92934.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;konstytucyjny;pomostowki;sa;sprawiedliwe,200,0,599752.html) Trybunał Konstytucyjny: Pomostówki są sprawiedliwe
W ocenie RPO według konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, zobowiązania poszczególnych osób powinno być uzasadnione sytuacją, w jakiej się znajdują.

Tymczasem składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników finansowane są z budżetu państwa. Do grupy tej ustawodawca zaliczył rolników i ich domowników, którzy osiągają przychody z tytułu prowadzonej działalności rolnej oraz otrzymywanych powszechnie dotacji finansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Jak powiedział dyrektor zespołu prawnego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Lesław Nawacki składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników wynosi obecnie 17,5 zł miesięcznie od hektara przeliczeniowego (składka ta odpowiada cenie połowy kwintala żyta przemnożonej przez liczbę hektarów przeliczeniowych). W roku ubiegłym składka wynosiła 27,90 zł od hektara.

Nawacki powiedział, że w KRUS ubezpieczonych jest 1,5 mln rolników, z tego blisko 1,3 mln posiada grunty o powierzchni ponad 1 ha, co oznacza, że składka na ubezpieczenie zdrowotne może być finansowana z KRUS. Te środki do KRUS przekazywane są z budżetu państwa.

W uzasadnieniu skargi Rzecznik napisał, a jego przedstawiciel podnosił przed Trybunałem, że nie można uznać za sprawiedliwe społecznie oraz zgodne z zasadą równości faworyzowanie przez ustawodawcę rolników i ich domowników, niezależnie od ich statusu materialnego, a dyskryminowanie osób, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, czy pobierają emerytury i renty.

RPO ocenia, że nie znajduje żadnego uzasadnienia dla finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne osób - niejednokrotnie bardzo zamożnych - z tego tylko powodu, że są rolnikami.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada, że w ciągu 15 miesięcy zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych tak, aby była ona konstytucyjna.

Marek Sawicki powiedział że sprawa ta dotyczy nie tylko rolników, ale także trzech milionów innych uczestników systemu jest opłacanych z budżetu państwa. - _ Szkoda, że Trybunał się nad tym nie pochylił _ - stwierdził szef resortu rolnictwa. Jego zdaniem należy zastanowić się, kogo można uznać za rolnika.

POSŁUCHAJ MINISTRA SAWICKIEGO:

W tej chwili sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy z 2004 roku r. Zgodnie z nimi, składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa niezależnie od przychodów rolników.

Wniosek rzecznika praw obywatelskich poparł przedstawiciel Sejmu dodając, że coraz więcej osób korzysta z systemu opieki zdrowotnej, a coraz mniej składa się na jego utrzymanie, bo zmienia sie struktura demograficzna społeczeństwa. Przybywa ludzi starych, a ubywa aktywnych zawodowo, którzy zasilają system składkami. Również prokurator generalny uznał, że świadczenie opieki zdrowotnej dla wszystkich rolników w całości ze środków publicznych narusza zasadę równości wobec prawa. Zwrócił uwagę, że emeryci i renciści płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od wysokości dochodów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t40970.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zelichowski;to;rostowski;blokuje;reforme;krus;nie;my,67,0,647235.html) Żelichowski: To Rostowski blokuje reformę KRUS, nie my
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t99257.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/kaczynski;obiecuje;olimpiade;komorowski;zostawi;krus,204,0,638156.html) Kaczyński obiecuje olimpiadę, Komorowski zostawi KRUS Prezes PiS-u obiecuje starania o igrzyska letnie w 2020 r. Z kolei kandydat PO zapowiedział utrzymanie KRUS-u, pod warunkiem, że system jest szczelny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/masz;szklarnie;plac;jak;przedsiebiorca,101,0,621669.html) Masz szklarnie, płać jak przedsiębiorca Zdaniem resortu finansów obecne podatki to relikt przeszłości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)