Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT może zostać rozwiązana

0
Podziel się:

W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji trwa spór o skład nowych rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Jeżeli nie uda się go rozwiązać Rada może przestać istnieć.

KRRiT może zostać rozwiązana
(PAP/ Jacek Turczyk)

Spór o skład nowych rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia może się zakończyć rozwiązaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - taki scenariusz jest coraz głośniej komentowany przez polityków po tym, jak nakreślił go sam przewodniczący KRRiT Jan Dworak (na zdjęciu).

Szef KRRiT pytany o możliwe zakończenie konkursu na nowe rady nadzorcze radia i telewizji oświadczył w tym tygodniu, że widzi je, choć ma nadzieję, iż nie dojdzie do tego, _ że zabiorą się za to politycy _.

_ - A politycy będą się mogli za to zabrać dopiero wtedy, kiedy skończy się kwartał, bo do końca marca KRRiT musi złożyć sprawozdanie, więc jeśli złoży sprawozdanie i te procesy konkursowe nie będą zakończone, to oni rzeczywiście będą musieli podjąć jakąś decyzję: i Sejm, i Senat, i prezydent - co z taką KRRiT robić _ - powiedział Dworak w jednej z audycji w radiu TOK FM.

_ - To nie jest pożądany scenariusz, bardzo bym tego nie chciał i będę robił wszystko, żeby przed 31 marca jak najszybciej te rady zostały wyłonione _ - dodał.

Wcześniej Dworak przyznał z kolei, że _ jest taka możliwość - przynajmniej w regulaminie - że ten konkurs zostanie zamknięty bez rozstrzygnięcia _.

Takie słowa przewodniczącego KRRiT to efekt przedłużającego się procesu wyłaniania RN TVP i PR. W grudniu zakończyły się przesłuchania kandydatów, a nowe rady miały być znane jeszcze przed końcem roku. Tymczasem nic nie zapowiada, by konkurs miał się w najbliższym czasie zakończyć.

Media pełne są spekulacji na ten temat. _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że _ lewica zaciekle walczy o pakiet kontrolny we władzach mediów publicznych _, czemu przeciwne są PO i PSL. Według gazety lewica zażądała, by związani z nią ludzie objęli trzy spośród pięciu zapełnianych przez KRRiT miejsc w RN TVP. _ Rzeczpospolita _ opierając się na nieoficjalnych źródłach doniosła z kolei, że _ tam walka poszła już na noże, nic z tego nie będzie _.

Stąd projekt, by nowe rady nadzorcze wybrał nowy skład KRRiT.

W taki scenariusz nie wierzy jednak Stanisław Wziątek. - _ Myślę, że do tego jednak nie dojdzie, że Krajowa Rada wybierze nowe rady nadzorcze. KRRiT musi dojść do konsensusu i teraz najważniejsze jest, by wybrać osoby merytorycznie przygotowane, a nie rekomendowane politycznie _ - powiedział poseł.

Dopytywany, co stanie się ze sprawozdaniem, jeśli do porozumienia w KRRiT jednak nie dojdzie, odparł: _ idę o zakład, że te rady jednak zostaną wybrane _.

Rafał Grupiński (PO) nie wypowiada się już tak jednoznacznie. Poseł wyraża wprawdzie nadzieję, że _ organ konstytucyjny, jakim jest Krajowa Rada zdoła jednak wyłonić rady nadzorcze mediów do czasu, zanim Sejm miałby zasiąść nad sprawozdaniem _. Przyznaje jednak, że _ jeśli to się nie uda do późnej wiosny, to oczywiście będzie to bez wątpienia problem, który trzeba będzie przedyskutować w każdym z klubów parlamentarnych _.

_ - Ale nie chcę tego w tej chwili przesądzać, czy jest to rozwiązanie, które się rysuje realnie, czy jest to tylko głośna hipoteza _ - powiedział Grupiński. Dopytywany, czy nie jest to raczej _ straszak _ odparł, że może nie straszak, ale _ forma nacisku _ na tych, którzy próbują blokować KRRiT.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) przypomina z kolei, że jednym z zagadnień, którymi zajmuje się obecnie komisja nadzwyczajna do spraw zmian w konstytucji, jest projekt wykreślenia KRRiT z ustawy zasadniczej. Jest to postulat PO. _ - A więc to oznacza, że według polityków ta Krajowa Rada w obecnej rzeczywistości medialnej jest właściwie niepotrzebna _ - powiedział Kłopotek. Dodał, że projekt jest na etapie prac podkomisji. _ - Natomiast naszą intencją jest, by prace w tym zakresie zakończyć przed rozpoczęciem naszej prezydencji w UE, czyli do końca czerwca _ - powiedział Kłopotek.

Kadencje członków KRRiT wygasłyby, gdyby sprawozdanie z działalności KRRiT za ubiegły rok odrzuciły Sejm i Senat oraz potwierdził to prezydent. Taka sytuacja jak dotąd miała miejsce tylko raz - w efekcie powołano obecny skład KRRiT.

Dopóki KRRiT nie dokona wyboru nowych rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu, a te nie przeprowadzą konkursów na nowe zarządy tych spółek, mediami publicznymi zarządzać będą obecne władze, których kadencje wygasły we wrześniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t46572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czarzasty;nie;mam;wplywu;na;krrit,148,0,744084.html) Czarzasty: Nie mam wpływu na KRRiT Były sekretarz Rady liczy na szybki wybór nowych władz TVP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t34943.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/publicznym;mediom;ufamy;jak;wojsku,212,0,753620.html) Publicznym mediom ufamy jak wojsku Tak wynika z najnowszych badań Homo Homini dla Polskiego Radia.
Jak radzi sobie TVP w porównaniu z TVN i Polsatem? W ubiegłym roku telewizja publiczna miała 112 mln zł strat. W tym czasie komercyjna konkurencja sporo zarabiała. Czy nowe władze, które wkrótce przejmą stery będą potrafiły wyprowadzić spółkę z dołka?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)