Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Król Hiszpanii mówi o walce z korupcją, jego siostra jest oskarżona o oszustwa

0
Podziel się:

Publiczne urzędy nie mogą być wykorzystywane do bogacenia się - przekonuje Filip VI w bożonarodzeniowym orędziu.

Król Hiszpanii mówi o walce z korupcją, jego siostra jest oskarżona o oszustwa
(Cancillería Ecuador /CC BY-SA 2.0/Wikimedia)

Król Filip VI zaapelował o bezwzględną walkę z korupcją. Publiczne urzędy nie mogą być wykorzystywane do bogacenia się - powiedział hiszpański monarcha w swym pierwszym bożonarodzeniowym orędziu.

Dwa dni wcześniej sąd na Balearach zdecydował, że infantka Cristina de Borbon, siostra Filipa VI, ma stanąć przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe. Po raz pierwszy ktoś z hiszpańskiej rodziny królewskiej zasiądzie na ławie oskarżonych.

Zarzuty postawiono siostrze króla w ramach śledztwa w sprawie interesów prowadzonych przez jej męża Inaki Urdangarina, oskarżonego o zdefraudowanie milionów ze środków publicznych.

Według ustaleń śledztwa małżonkowie nie ujawnili urzędowi skarbowemu dochodów ze wspólnie prowadzonej firmy. Ponadto infantka miała wydawać pieniądze tej firmy na prywatne cele.

Sprawa ta, a także inne afery korupcyjne, osłabiły zaufanie obywateli Hiszpanii do instytucji państwa. W ramach prowadzonych ostatnio dochodzeń ujawniono w tym kraju afery korupcyjne, w które zamieszani są politycy, bankierzy czy członkowie związków zawodowych.

Hiszpański monarcha powiedział w orędziu, że w pełni rozumie oburzenie obywateli skandalami korupcyjnymi._ - Korupcja musi zostać całkowicie wytępiona _ - podkreślił Filip VI.

46-letni Filip VI wstąpił na tron w czerwcu po abdykacji swego ojca, Juana Carlosa.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera korupcyjna. Łapówki w 150 firmach? _ Bezkarności nie będzie, kto dopuścił się korupcji, zapłaci za to _ - oświadczył premier Hiszpanii Mariano Rajoy.
426 euro dla bezrobotnych bez zasiłku Decyzję o przyznaniu pomocy podjęli w poniedziałek premier Mariano Rajoy, przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców - sygnatariusze patku społecznego.
W Hiszpanii atak na siedzibę partii rządzącej W Madrycie bezrobotny mężczyzna usiłował wysadzić w powietrze główną siedzibę rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)