Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyty hipoteczne w walucie obcej. Ważny wyrok sądu

0
Podziel się:

Klient banku może żądać unieważnienia, z mocą wstecz, niedozwolonych klauzul w umowie hipotecznego kredytu walutowego - orzekł dzisiaj Sąd Najwyższy.

Kredyty hipoteczne w walucie obcej. Ważny wyrok sądu
(philipp4225/iStockphoto)

Klient banku może żądać unieważnienia, z mocą wstecz, niedozwolonych klauzul w umowie hipotecznego kredytu walutowego - orzekł dzisiaj Sąd Najwyższy. Chodzi o klauzule dotyczące przeliczania walut po kursie ustalanym wyłącznie przez bank.

Wyrok dotyczy małżeństwa z woj. warmińsko-mazurskiego, które w 2006 r. zaciągnęło kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich na kwotę stanowiącą wówczas równowartość około 200 tys. zł. Umowę zawarto na 20 lat.

W umowie kredytowej bank zawarł wiele postanowień dotyczących przeliczania wypłacanego kredytu z franków na złote oraz rozliczania spłacanych rat ze złotych na franki. Bank wskazał przy tym - jako obowiązujące - kursy z własnych tabel walutowych.

Takie postanowienia, niekorzystne dla klientów, zostały później wpisane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na listę niedozwolonych klauzul umownych. Dodatkowo w sierpniu 2011 r. weszła w życie nowelizacja Prawa bankowego, nakazująca zamieszczanie w umowach dotyczących kredytów walutowych szczegółowych zasad ustalania kursu walut. Nowelizacja dopuściła także możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w obcej walucie, zakupionej przez kredytobiorcę w innym banku lub kantorze.

Mimo zmian w przepisach, w umowie zawartej przez małżonków nadal były zawarte niekorzystne klauzule o przeliczaniu waluty. Małżonkowie zdecydowali się więc pozwać bank, żądając uznania niekorzystnych klauzul walutowych za nieważne i to od dnia zawarcia umowy, tj. od 2006 roku.

Sąd I instancji uwzględnił powództwo, ale wyrok ten został uchylony przez sąd II instancji, który w całości oddalił pozew małżonków. Sąd uznał, że małżonkowie nie mieli tzw. interesu prawnego w pozywaniu banku, bo wskazane przez nich klauzule i tak powinny być uznane za nieobowiązujące ze względu na umieszczenie ich na liście UOKiK. Sąd stwierdził, że pozew małżonków był bezpodstawny także dlatego, że zmieniły się przepisy Prawa bankowego.

W środę wyrok ten uchylił Sąd Najwyższy (sygn. IV CSK 142/13). SN przypomniał, że już w innych swoich wyrokach dopuścił możliwość wytoczenia powództwa o unieważnienie klauzul umownych, nawet jeśli zostały one uznane wcześniej za niedozwolone w postępowaniu antymonopolowym i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych przez UOKiK.

_ Samo uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną nie powoduje wyeliminowania konkretnych postanowień z konkretnej umowy z bankiem _ - powiedział sędzia Antoni Górski.

SN odniósł się także do stwierdzenia sądu II instancji, że nowelizacja Prawa bankowego z 2011 r. dostatecznie zabezpieczyła interesy kredytobiorców i że nie mają oni już podstaw do składania powództwa.

_ - Zmiany w ustawie odnosiły się do tych kredytów, które nie zostały całkowicie spłacone i do tej części kredytu, która pozostała do spłacenia _ - podkreślił Górski, wskazując na art. 4 nowelizacji. Dodał, że nowelizacja nie odnosiła się do części już spłaconej i w tym zakresie skarga małżonków była uzasadniona. Z tego powodu SN uchylił orzeczenie sądu II instancji i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sadowe;orzeczenia;powinny;byc;bardziej;przekonujace,50,0,1397554.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oto klucz do budowania autorytetu sądownictwa Uczestnicy dyskusji podkreślili, że uzasadnienia wyroków powinny być pisane dla stron, a nie dla sądu drugiej instancji z założeniem: _ Byle mi tylko nie uchylili _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/m283864.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dariusz;tiger;michalczewski;zaplaca;za;wykorzystanie;jego;wizerunku,60,0,1388860.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 10 mln zł dla Michalczewskiego. Jest wyrok Firma FoodCare ma zapłacić prawie 10 mln zł fundacji Dariusza Michalczewskiego _ Równe Szanse _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m82728.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/klopoty;drop;s;a;skoncza;sie;po;tym;wyroku,114,0,1388146.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka Drop wygrywa milionowy spór z fiskusem Spółka Drop S.A. wygrała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym sprawę przeciwko skarbówce. Chodziło o podatek VAT w wysokości 1,7 miliona złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)