Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odszkodowanie
31.01.2013 11:17

"Krakowiak" żąda miliona złotych odszkodowania od państwa

Miliona złotych odszkodowania od państwa domaga się szef jednej z największych rozbitych w Polsce grup przestępczych - Janusz T., ps. Krakowiak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Takich pieniędzy domaga się szef jednej z największych rozbitych w Polsce grup przestępczych - Janusz T., ps. Krakowiak. Pozew, w którym _ Krakowiak _ skarży się na niesłuszny areszt i przewlekłość postępowania, trafił do katowickiego sądu.

Informację o złożeniu pozwu potwierdził dzisiaj rzecznik sądu Krzysztof Zawała. - _ Napisane odręcznie pismo nie jest do końca zrozumiałe, więc sąd będzie musiał już na rozprawie spytać autora o szczegóły. Generalnie chodzi o odszkodowanie za niesłuszne - zdaniem Janusza T. - aresztowanie i przewlekłość toczącego się przeciwko niemu postępowania _ - powiedział sędzia.

Janusz T. występuje w tej sprawie bez pełnomocnika, nie ma takiego obowiązku. Skarb Państwa będzie reprezentowała Prokuratoria Generalna, której wysłano już odpis pozwu. Prokuratoria ma teraz kilka tygodni na sporządzenie odpowiedzi na pozew. Później sąd będzie mógł wyznaczyć termin pierwszej rozprawy.

Według _ Gazety Wyborczej _, która dzisiaj napisała o pozwie, _ Krakowiak _ w piśmie do sądu wskazał, że po 11 latach został uniewinniony od zarzucanego mu zabójstwa właściciela kantoru w Stalowej Woli. Wyrok uniewinniający Janusza T. od tego zarzutu jest już prawomocny.

Akt oskarżenia w głównym procesie gangu _ Krakowiaka _ katowicka prokuratura przesłała do sądu w czerwcu 2000 r. Proces ruszył w lutym 2001 roku w specjalnie przygotowanej sali na terenie policyjnych koszar. Wtedy na ławie oskarżonych zasiadło 36 osób, którym śledczy zarzucili m.in. cztery zabójstwa. Po siedmiu latach procesu _ Krakowiak _ dostał 25 lat więzienia, a uważany za egzekutora grupy Zdzisław Ł., ps. Zdzicho - dożywocie, pozostali oskarżeni od 3,5 roku w zawieszeniu do 10 lat więzienia.

Rozpoznający w lutym 2010 r. odwołanie od wyroku Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że nie ma wątpliwości, iż Janusz T. założył i kierował związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym. Sąd wymierzył oskarżonym prawomocnie wyroki więzienia, np. cztery lata Januszowi T., sześć lat _ Zdzichowi _. Część wyroku z I instancji, dotycząca najpoważniejszych zarzutów, została uchylona z powodu błędów formalnych. Proces w tym zakresie toczy się ponownie przed sądem okręgowym.

Poza głównym aktem oskarżenia przeciwko członkom grupy do sądów trafiło blisko 20 innych. Wiele tych spraw zakończyło się wyrokami. Np. w listopadzie 2006 roku katowicki sąd skazał Janusza T. na 25 lat więzienia, a _ Zdzichowi _ wymierzył karę dożywocia. Tamta sprawa dotyczyła śmierci czterech osób i planowania zabójstwa trzech kolejnych - policjanta, prokuratora i świadka koronnego.

W listopadzie 2007 roku katowicki sąd apelacyjny zmienił tamten wyrok, skazując Janusza T. - już prawomocnie - na 15 lat więzienia za zlecenie napadu i pobicia oraz za podżeganie do zabójstwa świadka koronnego. Także w tym przypadku najważniejsze zarzuty, stawiane szefowi grupy i innym oskarżonym, sąd nakazał zbadać w ponownym procesie.

Zdaniem prokuratury związek przestępczy o charakterze zbrojnym kierowany przez _ Krakowiaka _ działał od 1991 do 1999 roku, głównie w południowej Polsce. Jak zeznawali świadkowie koronni, w szczytowym okresie działalności liczył około 300 osób.

Według śledczych gang miał ustaloną strukturę i hierarchię, z niekwestionowanym przywódcą i _ organami _ wyznaczonymi do poszczególnych zadań - np. _ egzekutor _ zajmował się zabójstwami i wyznaczaniem kar niepokornym gangsterom, _ skarbnik _ dbał o pomoc prawną dla aresztowanych członków grupy i ich rodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Torturowali aż się przyznał. Chce 69 mln euro Aż 69 mln euro odszkodowania domaga się od państwa włoskiego Sycylijczyk, który spędził w więzieniu 21 lat.
Rolnicy pozywają ministra, bo nie pilnuje łosi Kwoty odszkodowań wymieniane w pozwach rolników z okolic Moniek, wahają się od kilku tysięcy nawet do ok. 50 tys. zł.
Te wyroki otwierają drogę do odszkodowań Państwo wykazało się ignorancją, za którą może słono zapłacić. Nie można wykluczyć, że firmy z branży hazardowej powalczą o odszkodowania wspólnie.
Tagi: odszkodowanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz