Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Sąd odwołał rozprawę w procesie lekarza J. Ziobry

0
Podziel się

Krakowski sąd odwołał wyznaczoną na ten dzień rozprawę w procesie lekarza oskarżonego o nieprawidłowości w leczeniu Jerzego Ziobry.

Kraków: Sąd odwołał rozprawę w procesie lekarza J. Ziobry
(Mikdam/Dreamstime)
bEiveUkB

Krakowski sąd odwołał wyznaczoną na ten dzień rozprawę w procesie lekarza oskarżonego o nieprawidłowości w leczeniu Jerzego Ziobry, który zmarł w 2006 roku.

Powodem odwołania rozprawy był fakt, że do sądu nie dotarło jeszcze uzasadnienie Sądu Najwyższego, który 14 marca uchylił postanowienie o umorzeniu sprawy pozostałych trzech lekarzy. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem sąd podejmie decyzję co do dalszego biegu sprawy - ustaliła PAP w sądzie.

Sprawa dotyczy subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko czwórce lekarzy. Akt taki może wnieść pokrzywdzony w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego w sytuacji, gdy dwukrotnie odmówi tego prokurator (po uprzednim wykorzystaniu drogi zażalenia sądowego). Przeciw lekarzom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie złożyła go Krystyna Kornicka-Ziobro, a przyłączyli się do niego synowie Witold i Zbigniew.

bEiveUkD

W akcie oskarżenia czworgu lekarzom ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zarzucono, że _ pomimo ciążącego na nich szczególnego obowiązku opieki nad pacjentem narażony on został na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, skutkiem czego pacjent 2 lipca 2006 r. zmarł _.

W lutym 2012 r. krakowski sąd rejonowy umorzył postępowanie w tej sprawie, uznając na podstawie opinii biegłych, że czwórka lekarzy nie popełniła przestępstwa w trakcie leczenia ojca b. ministra sprawiedliwości. Od tego postanowienia odwołała się rodzina.

Przed sądem odwoławczym powoływała się na wewnętrzne sprzeczności w opinii biegłych, wskazywała m.in. wadliwą metodę leczenia i błędy, które - jej zdaniem - doprowadziły do śmierci. Jednym z nich miało być zaprzestanie podawania leku przeciwzakrzepowego. Rodzina przywołała inne opinie lekarskie, uzyskane przez nią w różnych ośrodkach medycznych.

W czerwcu 2012 r. sąd odwoławczy utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania w stosunku do trzech lekarzy. Wskazał, że prywatne opinie medyczne nie mogą być dowodem w sprawie, a opinia uzyskana w toku śledztwa zdaniem sądu jest spójna i nie budzi wątpliwości.

bEiveUkJ

Uznał jednak, że wyjaśnienia wymaga kwestia zaprzestania podawania pacjentowi leku przeciwzakrzepowego. Dlatego uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko lekarzowi Dariuszowi D. i jego sprawę skierował do sądu pierwszej instancji. Proces lekarza miał rozpocząć się pod koniec ub. roku; z powodu nieobecności oskarżycieli sąd trzykrotnie odraczał termin rozprawy. Kolejny termin rozpoczęcia procesu wyznaczono na 20 marca.

Na prośbę rodziny kasację od decyzji sądu odwoławczego wniósł Prokurator Generalny. Uznał, że sąd umarzając postępowanie wobec trójki lekarzy nie odniósł się do wszystkich argumentów, jakie podnosili żona Jerzego Ziobry oraz synowie, żądający przeprowadzenia procesu o błąd w sztuce lekarskiej.

Argumenty te podzielił Sąd Najwyższy, uchylił postanowienie i wskazał, że krakowski sąd okręgowy powinien rozpoznać argumenty i jeszcze raz zdecydować, czy umarza sprawę, czy też przekazuje ją sądowi rejonowemu do przeprowadzenia rozprawy. _ Sąd okręgowy w decyzji o umorzeniu wielokrotnie uchylił się od zajęcia stanowiska _ - uzasadniał SN konieczność ponownego zbadania sprawy.

Ojciec Zbigniewa i Witolda Ziobrów był leczony z powodów kardiologicznych w II Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego UJ w Krakowie. Zmarł 2 lipca 2006 r. Miesiąc po jego śmierci Witold Ziobro złożył doniesienie w prokuraturze, wskazując na możliwość nieprawidłowości w sposobie leczenia. Początkowo śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Śródmieścia-Wschód. W marcu 2007 r. śledztwo przeniesiono z Krakowa do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie jego trwania media donosiły o naciskach na prokuratorów prowadzących sprawę. Zaprzeczali temu: ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz kierownictwa prokuratur.

bEiveUkK

W kwietniu 2008 r. prokuratura w Ostrowcu po raz pierwszy umorzyła postępowanie w tej sprawie uznając, że lekarze i pielęgniarki nie narazili pacjenta, nawet nieumyślnie, na utratę zdrowia i życia, a śmierci pacjenta nie można było zapobiec. Po zażaleniu rodziny, która dostarczyła m.in. uzyskane przez siebie opinie ekspertów zagranicznych, we wrześniu 2008 r. krakowski sąd uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa i nakazał prowadzić je dalej. Uznał, że opinia uzyskana przez prokuraturę nie daje podstaw do merytorycznej oceny prawidłowości leczenia Jerzego Ziobry, jest niekonsekwentna i nie zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania śledztwa.

20 czerwca 2011 r. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie umorzyła śledztwo z powodu braku znamion czynu zabronionego, gdyż według nowej opinii biegłych personel medyczny nie dopuścił się błędu w sztuce medycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi ukrył się w szpitalu, ale sąd... Sąd w Mediolanie, którego przedstawiciele odwiedzili dzisiaj w szpitalu byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, orzekł, że hospitalizacja ta nie usprawiedliwia jego nieobecności na rozprawie.
Proces Marcierewicza umorzony z urzędu Ogłoszenie postanowienia przez sędzię Wiolettę Bąkowską-Ładną było niejawne dla mediów.
Mubarak i wspólnicy znów staną przed sądem Egipski sąd apelacyjny wyznaczył rozpoczęcie ponownego procesu byłego prezydenta.
bEiveUle
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)