Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania

0
Podziel się:

- To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu - podkreśla pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Piotr WYGODA/East News)

*- *_ To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu _ - podkreśla pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

- _ Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2016 to pierwszy rządowy, horyzontalny, strategiczny dokument dotyczący polityki równego traktowania w Polsce. Program zbiera w jednym miejscu, porządkuje i hierarchizuje kluczowe aktywności równościowe, które realizowane są przez rząd w różnych resortach i komórkach podległych. To taka równościowa mapa drogowa _ - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

_ To nie jest program pełnomocnika, który wymyśla zadania dla innych resortów, mówi: teraz ty zrobisz to, a ty tamto. Raczej konsumuje od lat realizowane lub planowane w konkretnych resortach zadania, które służą równemu traktowaniu. To nie jest program działalności mojego biura, ale skoordynowany przez moje biuro program całego rządu. I z tej perspektywy i z tego powodu jest bardzo ważny _ - podkreśliła.

Dodała, że dotychczas funkcjonowały tylko cząstkowe, _ dziedzinowe _ programy, np. program równego traktowania kobiet i mężczyzn, napisany przez Magdalenę Środę i Izabelę Jarugę-Nowacką, byłe pełnomocniczki ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn. _ - Przygotowano też programy dotyczące przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii, wobec określonych grup etnicznych, natomiast nigdy nie było takiej horyzontalnej polityki, która objęłaby całość tych działań zarówno w sensie zakresu treści, jak i zaangażowania poszczególnych ministerstw _ - zaznaczyła Kozłowska-Rajewicz.

Jak poinformowała, obecnie różnego rodzaju działania prorównościowe są rozproszone po różnych ministerstwach - niemal każdy resort realizuje przynajmniej jedno zadanie, które dotyczy równego traktowania - ale nie tworzą one spójnego programu.

Przypomniała, że zgodnie z wymogami ustawy antydyskryminacyjnej, którą przygotowała jeszcze jej poprzedniczka Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik ma obowiązek przygotowania programu, który konsumuje resortowe polityki i strategie dotyczące równego traktowania. - _ Czyli po pierwsze, ten program opisuje to, co jest, a po drugie, wprowadza rzeczy, które planujemy realizować w związku z przeciwdziałaniem dyskryminacji jakichkolwiek mniejszości we wszystkich obszarach życia _ - powiedziała.

Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że program nie nakłada żadnych nowych obowiązków na ministerstwa. _ Np. ministerstwo pracy od lat realizuje programy, które dotyczą godzenia ról, wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, przeciwdziałania przemocy; w MAiC są programy dotyczące praw mniejszości narodowych i etnicznych, a w MSW - dotyczące cudzoziemców, itd. Dokonaliśmy pewnej selekcji, ale te działania, które są kluczowe z punktu widzenia równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji są włączone do naszego horyzontalnego programu _ - podkreśliła pełnomocniczka.

Podkreśliła, że program jest bardzo dobrze skonsultowany. - _ Pisaliśmy go w bardzo transparenty sposób. Wszystkie, nawet najbardziej robocze wersje, od razu pojawiały się na stronach internetowych kancelarii premiera, wszystkie uwagi resortów były publicznie dostępne, jak i odpowiedzi na te uwagi; mieliśmy wiele spotkań roboczych i intensywną wymianę korespondencji oraz dwudniową konferencję uzgodnieniową, w czasie której punkt po punkcie analizowaliśmy każdą uwagę. Wszystkie działania w programie są akceptowane przez resorty w wyniku solidnych konsultacji _ - uznała.

Przypomniała, że polityka równościowa, która jest zapisana w programie, będzie sprawozdawana przed Radą Ministrów raz do roku. - _ A więc już wiosną przyszłego roku poinformuję, jak wykonaliśmy zadania wpisane na rok 2013 _ - zapowiedziała.

Jak dodała, program będzie na bieżąco uzupełniany i zmieniany; będzie można rezygnować z czegoś, co w trakcie pracy okaże się np. celem zbyt ambitnym - lub dodać nowe działania, kiedy pojawią się nowe możliwości.

W programie zapisano kluczowe obszary działania, takie jak przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, walka z przemocą wobec kobiet, w rodzinie, wobec osób LGBT, walka z mową nienawiści, równe traktowanie w systemie edukacji, ochrony zdrowia, ochrona prawna osób z zaburzeniami psychicznymi, zwiększenie udziału kobiet w procesach decyzyjnych, poprawa dostępu do dóbr i usług dla osób z niepełnosprawnościami i starszych.

W zeszłym tygodniu projekt programu po konsultacjach został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Czytaj więcej w Money.pl
Mężczyźni do domu, kobiety do rad nadzorczych Mężczyźni będą zachęcani do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich, a firmy państwowe będą musiały wprowadzić więcej kobiet do swych rad nadzorczych.
Mężczyźni zarabiają 16 proc. więcej od kobiet Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał, że w większości krajów europejskich kobietom trudniej niż mężczyznom jest znaleźć i utrzymać stałą pracę.
Huebner premierem! Powstał gabinet cieni Równość w każdej dziedzinie to dziś podstawa rozwoju nowoczesnych społeczeństw - mówiły członkinie gabinetu podczas sesji otwierającej V Kongres. Przedstawiły też swoją diagnozę sytuacji w Polsce oraz propozycje reform.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)