Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
04.04.2014 19:24

Kradzieży danych internetowych na wielką skalę. Śledztwo w Niemczech

Jak poinformował w czwartek tygodnik Der Spiegel, chodzi o najrozleglejsze jak dotąd nielegalne przejęcie danych informatycznych w Niemczech, a sprawa jest tym bardziej drażliwa, że są to dane aktualne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/BORIS ROESSLER)

Ofiarą ujawnionej ostatnio przez niemieckie władze kradzieży 18 mln adresów e-mailowych i haseł dostępowych padło co najmniej 3 mln użytkowników internetu z Niemiec - poinformowało dziś w Berlinie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Rzecznik MSW Harald Neymanns powołał się przy tym na śledztwo, które prowadzi Federalny Urząd do spraw Bezpieczeństwa w Technice Informacyjnej (BSI). Na razie nie jest jasne, do kogo należą pozostałe adresy.

Dochodzenie BSI wszczęto na wniosek prokuratury w mieście Verden w Dolnej Saksonii. Jak poinformował w czwartek tygodnik _ Der Spiegel _, chodzi o najrozleglejsze jak dotąd nielegalne przejęcie danych informatycznych w Niemczech, a sprawa jest tym bardziej drażliwa, że są to dane aktualne.

Według BSI część tych danych może być wykorzystana do działalności przestępczej, na przykład wysyłania spamu. Jeśli użytkownik korzystał z takich samych adresów i haseł w szerszym zakresie, istnieje groźba, że ktoś będzie dokonywał zakupów internetowych na jego rachunek lub opróżni mu konto bankowe.

BSI oświadczył, że wspólnie z dostawcami internetowych usług pocztowych rozważa, jak ma wyglądać procedura powiadamiania klientów, którzy mogli znaleźć się w zasięgu kradzieży adresów.

Jest to już drugi poważny przypadek przestępczości cybernetycznej w Niemczech, o jakim poinformowano w bieżącym roku. Pierwszy ujrzał światło dzienne w styczniu, gdy BSI zwrócił się do obywateli o przesłanie mu swych adresów internetowych w celu sprawdzenia. Jak się okazało, spośród ponad 30 mln skontrolowanych adresów około 1,6 mln znalazło się w dyspozycji przestępców, ale w większości dawały one dostęp wyłącznie do danych przestarzałych.

Jak podał _ Spiegel _, śledczy przypuszczają, że w obu przypadkach krąg sprawców mógł być identyczny. Tropy afery ujawnionej w styczniu wiodły do państw nadbałtyckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Ruszyły największe na świecie targi turystyczne Organizatorzy spodziewają się udziału 110 tys. przedstawicieli przemysłu turystycznego. W najbliższy weekend targi będą dostępne także dla osób prywatnych spoza branży.
Powtórka w Berlinie Wicepremier wziął wczoraj udział w berlińskim Forum Energetycznego Polska-Niemcy i przy tej okazji powtórzył przedstawiane ostatnio cele polskiej energetyki, także w kontekście europejskim. - Energetyka to ważny i strategiczny sektor gospodarki, dlatego tak ważne jest, aby przy określaniu długookresowych kierunków jej rozwoju uwzględniać szerokie spektrum uwarunkowań społeczno-gospodarczych, geopolitycznych i ekonomiczno-finansowych wszystkich państw członkowskich - powiedział ...
Lotnisko dla Berlina znów opóźnione Władze miasta ogłosiły, że wbrew zapowiedziom, w tym roku nie zostanie otwarte.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz