Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kradzież tożsamości. Polska w europejskiej czołówce

0
Podziel się:

Siedem procent Polaków to ofiary kradzieży danych osobowych.

Kradzież tożsamości. Polska w europejskiej czołówce
(PAP/ITAR TASS)

*Siedem procent * *Polaków padło ofiarami fałszowania tożsamości. *

To wynik ponad dwukrotnie wyższy niż podobny wskaźnik z rozwiniętych państw europejskich.

Z badań TNS OBOP wynika, że najbardziej świadome w tej kwestii są osoby młode i dobrze wykształcone. Co ciekawe, dużo mniejszą świadomość problemu mają kobiety. One też częściej padają ofiarami oszustów tożsamości. Według badań ma z tym do czynienia co dziesiąta kobieta.

ZOBACZ TAKŻE:

Skąd tak duży odsetek? To efekt m.in. z braku wyrobionych nawyków oraz słabych zabezpieczeń. - _ Ponad 50 procent Polaków nie posiada w gospodarstwie domowym urządzeń, które mogą odstraszyć potencjalnych oszustów. Jakkolwiek oprogramowanie zabezpieczające komputer jest w co trzecim domu, ale już sejf, alarm czy niszczarka do papieru jawią się jako dobra luksusowe i występują zdecydowanie rzadziej - w od 2 do 7 procent gospodarstw domowych - _ czytamy w komentarzu do badań.

Lepiej wygląda kwestia społecznej świadomości. w badaniu Eurobarometru Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród państw Unii Europejskiej. 43 proc. Polaków deklaruje, że są świadomi praw związanych z danymi osobowymi.

Jednocześnie według danych TNS OBOP 70 proc. Polaków natychmiast zgłasza utratę prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu. Około 60 proc. porównuje dane z wyciągów finansowych z dowodami zapłaty i sprawdza wyciągi transakcji zawartych kartą kredytową. Podobny odsetek Polaków przedziera ręcznie dokumenty z danymi osobowymi i wyrzuca je do kosza.

W firmach też trzeba uważać

Poufne dane mogą być wydobywane także w firmach. Według TNS OBOP osoby mające w swoim miejscu pracy kontakt z danymi osobowymi największe zagrożenie ich wycieku widzą w nieuczciwych współpracownikach - 49 procent. Mniejszy odsetek pracowników - 43 procenty - dostrzega zagrożenie w możliwości wykradzenia informacji z firmowej sieci komputerowej.

Wiele firm - 72 procenty - posiada wdrożone wewnętrzne procedury dotyczące ochrony tożsamości. Mimo tak dobrych rezultatów, spora grupa pracowników jest zdania, że firmy powinny jeszcze bardziej dbać o dokumenty.

| Badanie TNS OBOP |
| --- |
| Badanie zostało przeprowadzone metodą ankiety telefonicznej w dniach 25 września - 3 października na reprezentatywnych grupach Polaków powyżej 18 roku życia (próba podstawowa) oraz Polaków powyżej 18 roku życia, którzy pracują w biurze lub mają kontakt z danymi osobowymi (próba dodatkowa). |

Są luki w prawie

_ - Po ogłoszonych dziś wynikach badań mógłbym się czuć usatysfakcjonowany i uspokojony, że ochrona danych osobowych w Polsce ma się bardzo dobrze.To już drugie badanie, które dowodzi, że Polacy mają wysoką świadomość swoich praw z tego zakresu _ - komentuje wyniki badań Michał Serzycki Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

- _ Uspokojony być jednak nie mogę _- dodaje od razu Serzycki. - _ Po pierwsze dlatego, że świadomość Polaków w pełni nie idzie w parze ze stosowaniem przez nich różnego rodzaju zabezpieczeń. Po drugie dlatego, że są słabo poinformowani o tematach związanych z fałszerstwami kradzieżą tożsamości. Relatywnie najsłabiej znane są sposoby, w jaki oszuści zdobywają dane osobowe. _

Po trzecie Inspektora niepokoi fakt, iż tylko 8proc. badanych ma całkowitą pewność i zaufanie o bezpieczeństwa danych osobowych w instytucjach, z którymi ma na co dzień do czynienia. Ponadto 20 proc. pytanych twierdzi, że instytucje te korzystają z tych danych bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń.

_ - Potrzebne są zmiany w przepisach _- mówi Michał Serzycki - _ Ustawa o ochronie danych osobowych powstawała w czasie, kiedy nie było podpisu elektronicznego, bankowości elektronicznej, tworzenia profili behawioralnych czy łatwego dostępu do hot-spotów. Za każdym z tych obszarów kryją się sprawy wymagające odpowiedniego uregulowania. _

_ _

GIODO wskazuje też inne luki prawa - i to zarówno w samej, obowiązującej ponad 11 lat, ustawie o ochronie danych osobowych, jak i w przepisach sektorowych, by wymienić choćby Kodeks pracy.

| Kradzież tożsamości wg Wikipedii |
| --- |
| Kradzież tożsamości, a ściślej fałszerstwo tożsamości, to celowe używanie danych personalnych innej osoby, adresu zameldowania, numeru PESEL, najczęściej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kradzież tożsamości zwana jest także defraudacją tożsamości, gdyż chodzi o podszywanie się pod czyjeś dane, a nie usunięcie danych ofiary. |

_ _

wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)