Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
13.07.2012 20:56

Kradzież rzeźby wartej pół miliona funtów. Na złom?

Cenną rzeźbę z brązu słynnego angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Morre'a skradziono sprzed jego dawnego wiejskiego domu w hrabstwie Hertfordshire.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dave Pearson/CC/Flickr)

Cenną rzeźbę z brązu słynnego angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Morre'a skradziono sprzed jego dawnego wiejskiego domu w hrabstwie Hertfordshire - podała dzisiaj policja. Kradzież może mieć związek ze wzrostem cen złomu metali kolorowych.

Sprzed domu w Perry Green w Hertfordshire rzeźba _ Zegar słoneczny _ z 1965 roku, złożona z dwóch cienkich brązowych skrzyżowanych ze sobą półksiężyców, zniknęła 10 lipca wieczorem lub 11 lipca rano. Była modelem do większych realizacji. Jej wartość szacuje się na 500 tys. funtów.

Dyrektor fundacji Henry'ego Moore'a Richard Calvocoressi powiedział, że w ostatnich latach na terenie posiadłości Perry Green wzmocniono środki bezpieczeństwa po poprzedniej kradzieży z 2005 roku, kiedy z posiadłości znikła rzeźba wyceniana na ok. 3 mln funtów. Policja sądzi, iż mogła zostać przetopiona i sprzedana na złom.

W grudniu z londyńskiego parku w Dulwich została skradziona abstrakcyjna rzeźba z brązu wybitnej brytyjskiej rzeźbiarki Barbary Hepworth, _ Dwie formy (podzielony okrąg) _ z 1969 roku. Złodzieje odpiłowali rzeźbę od cokołu. Ubezpieczenie przez gminę opiewało na pół miliona funtów, lecz wartość _ Dwóch Form _ w rzeczywistości była o wiele wyższa. A w skupie złomu - jak podawała prasa - można była uzyskać za nią 750 funtów.

Lokalne władze mówiły wówczas, że _ kradzież dzieł sztuki z przestrzeni publicznej oraz metali _ osiągnęła skalę epidemii. Ceny miedzi - głównego składnika brązu - wzrosły w ostatnich trzech latach ponaddwukrotnie, co zaowocowało gwałtownym wzrostem kradzieży dzieł z metalu, pamiątkowych tablic oraz przewodów. Wielka Brytania jest jednym z największych na świecie eksporterów złomu.

Łupem złodziei miedziane pokrycia dachowe padały już wcześniej; kilka lat temu z powodu kradzieży w jednym z kościołów w Brighton zamilkły zabytkowe dzwony. Zimą Scotland Yard utworzył specjalną jednostkę do walki ze złomiarzami. A w kwietniu rząd zapowiedział, że nowe rozwiązania uderzające w złodziei metali kolorowych wejdą w życie jesienią.

Henry Moore (1898-1986) - jeden z najważniejszych rzeźbiarzy XX w., przedstawiciel abstrakcji organicznej - wywarł istotny wpływ na całe pokolenia rzeźbiarzy. Barbara Hepworth (1903-1975), autorka modernistycznych, abstrakcyjnych rzeźb, których charakterystyczną cechą są otwory i gra z przestrzenią, wraz z Moore'em należy do twórców najsilniej oddziałujących na rzeźbę połowy XX wieku.

Czytaj więcej w Money.pl
Okradała pacjentów w szpitalu. Są zarzuty Pacjenci stracili portfele z gotówką, dokumenty, telefon komórkowy, a w jednym przypadku nawet ręcznik i piżamę.
Policja wyprowadziła 48 osób. Przez papierosa Antyterrorystyczny alarm, który spowodował wstrzymanie ruchu na brytyjskiej autostradzie M6 i zmobilizował policję do akcji na dużą skalę, został wywołany przez elektronicznego papierosa.
Złamali szyfr i rozbili międzynarodowy gang Aby rozpracować gang, policjanci pracowali nad sprawą dwa i pół roku, a ważne serwery przechwycili aż w Hong Kongu.
Tagi: policja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz