Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kradzież obrazu
14.07.2014 17:14

Kradzież obrazów. Winni skazani na wielomilionową grzywnę

To kontynuacja głośnej sprawy kradzieży płócien o wartości szacowanej na 100-200 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SalFalko/Flickr)

Sąd w Bukareszcie skazał czworo Rumunów na zapłatę odszkodowania w łącznej wys. ponad 18 mln euro wraz z odsetkami za kradzież siedmiu słynnych obrazów z muzeum Holandii w 2012 r . Dwóch ze sprawców w 2013 r. skazano już na więzienie.

Drugi proces, który jest kontynuacją głośnej sprawy kradzieży płócien o wartości szacowanej na 100-200 mln euro, wszczęto z powództwa cywilnego na podstawie pozwu ubezpieczycieli. Skazani: Radu Dogaru, jego matka Olga, Eugene Darie oraz Adrian Procop zapowiedzieli odwołanie od wyroku. Olga Dogaru w poniedziałek usłyszała też wyrok dwóch lat więzienia za współudział w kradzieży oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Losy obrazów do dzisiaj nie są znane, możliwe, że zostały bezpowrotnie utracone. Olga Dogaru zeznała w trakcie śledztwa w 2013 r., że spaliła obrazy, by pozbyć się dowodów świadczących przeciw jej synowi. Potem jednak odwołała te zeznania.

Adwokat dwóch skazanych Catalin Dancu, zapowiadając apelację, zaznaczył, że sprawcy kradzieży nie wierzą, by obrazy były oryginalne. Uważają, że odpowiedzialność spoczywa na muzeum, które _ podjęło głupie ryzyko, wystawiając obrazy bez zabezpieczeń _.

Podczas procesu z 2013 r. pod koniec listopada Radu Dogaru został skazany na 6 lat i 8 miesięcy więzienia, a Eugene Darie, który pełnił rolę szofera, na 5 lat i 4 miesiące. Adrian Procop był sądzony zaocznie. Otrzymał wyrok trzech lat i czterech miesięcy za stworzenie zorganizowanej grupy przestępczej oraz cztery lata i osiem miesięcy za kradzież.

W trakcie procesu w 2013 r. Dogaru sam przyznał się do winy, ale przekonywał sędziów, że był pewien, iż słabo zabezpieczone obrazy są falsyfikatami. Kradzież miała mu zająć zaledwie trzy minuty. Wśród skradzionych arcydzieł był m. in. płótna Pabla Picassa, Paula Gauguina, dwa dzieła Claude'a Moneta i obraz jednego z najwybitniejszych brytyjskich malarzy współczesnych Luciana Freuda.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie porwali hakera? Moskwa oskarża Mężczyzna był podejrzewany o włamania do systemów komputerowych w amerykańskich placówkach handlowych.
Kradzież danych na wielką skalę Jak poinformował w czwartek tygodnik Der Spiegel, chodzi o najrozleglejsze jak dotąd nielegalne przejęcie danych informatycznych w Niemczech, a sprawa jest tym bardziej drażliwa, że są to dane aktualne.
Obraz Klimta wciąż poszukiwany. Pomogą ślady DNA? Od kradzieży minęło już 17 lat, jednak śledczy liczą, że teraz uda im się odszukać złodzieja.
Tagi: kradzież obrazu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz