Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kradzież diamentów. Wypłacą 37 mln euro odszkodowania

0
Podziel się:

Zuchwała kradzież diamentów wartości 37 mln euro z brukselskiego lotniska Zaventem wywołała w Belgii debatę na temat bezpieczeństwa portów lotniczych.

Kradzież diamentów. Wypłacą 37 mln euro odszkodowania
(AP/Fotolink/East News)
bESJAjud

Zuchwała kradzież diamentów wartości 37 mln euro z brukselskiego lotniska Zaventem wywołała w Belgii debatę na temat bezpieczeństwa portów lotniczych. Firma Brink's, która transportowała cenny ładunek, zapewnia, że jej klientom zostaną wypłacone odszkodowania.

Odpowiadający za transport kosztowności Brink's podkreśla, że od dawna uczestniczy w programie ubezpieczeń umożliwiającym pokrycie strat związanych z atakami tego rodzaju - informuje w środę belgijska prasa.

Firma oświadczyła, że współpracuje z poszkodowanymi klientami i władzami, aby _ rozwiązać możliwie szybko wszelkie kwestie wokół tej sprawy _. Dodała, że wszelkie _ potwierdzone straty _ zostaną w trybie pilnym spłacone. Zastrzegła, że wysokość poniesionych przez nią strat jest tajna - piszą _ La Libre Belgique _ i _ Le Soir _.

bESJAjuf

Agencja AFP przypomina tymczasem, że to już piąty podobny napad z bronią w ręku na brukselskim lotnisku od 1995 roku. Największą wartość do tej pory miały diamenty skradzione w październiku 2000 roku w czasie ich załadunku do samolotu Lufthansy lecącego do Frankfurtu nad Menem. Łupem czterech uzbrojonych napastników padły wówczas kosztowności o wartości 6,5 miliona euro.

Wcześniej - w latach 1995 i 1999 - napastnicy skradli gotówkę o szacowanej wartości 1,12 miliona euro i 1,8 miliona euro. Wzmocniono wówczas 20-kilometrowe ogrodzenie wokół lotniska.

W kwietniu 2001 roku trzej uzbrojeni ludzie kolejny raz próbowali zaatakować furgonetkę na płycie lotniska, ale jej kierowca zdołał uciec. Kolejny raz lotnisko zaostrzyło wówczas standardy bezpieczeństwa.

Rzecznik Jan Van der Cruysse zapewniał, że środki bezpieczeństwa obowiązujące na lotnisku Zaventem są zgodne z normami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Związki zawodowe twierdzą, że pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej G4S nie są odpowiedzialni za strefę lotniska, przez którą przedostali się intruzi. Z kolei funkcjonariusze policji skierowani do ochrony portu od dawna protestują przeciwko brakom kadrowym.

bESJAjul

W poniedziałek wieczorem ośmiu uzbrojonych mężczyzn w mundurach policyjnych, poruszających się dwiema furgonetkami z policyjnymi kogutami, wjechało na płytę lotniska w chwili, gdy diamenty były ładowane do luku małego samolotu linii Swiss do Zurychu.

Napastnicy zagrozili bronią automatyczną dwóm pilotom i pracownikom specjalistycznej firmy transportowej, ale nie padł ani jeden strzał i nikt nie został ranny. Na pokładzie znajdowało się 29 pasażerów i czterech członków załogi.

Ich łupem padło 120 pakunków, zawierających głównie diamenty, o szacowanej wartości 37 mln euro (50 mln dolarów). Cale zdarzenie trwało nie dłużej niż pięć minut. Napastnicy sforsowali ogrodzenie lotnisku, po czym tą samą drogą uciekli z łupem.

Czytaj więcej w Money.pl
Połknął diament wart 13 tys. dolarów. Chciał... Policja aresztowała chińskiego turystę, którego podejrzewa się o połknięcie diamentu wartego w przeliczeniu ponad 13 tys. dolarów.
Możliwe tylko w Rosji. Ukradli 50 mld dolarów Szef Banku Centralnego twierdzi, że pieniądze mogą być przeznaczane na opłacanie handlu narkotykami, bronią i łapówki dla urzędników oraz biznesmenów.
Ukradli diamenty warte 37 milionów euro Do napadu doszło wczoraj wieczorem na lotnisku w Brukseli, gdy klejnoty ładowane były na pokład samolotu linii lotniczych Swiss lecącego do Zurychu.
bESJAjuG
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)