Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kozłowska-Rajewicz: list biskupów o gender niepotrzebny

0
Podziel się:

- Nie ma żadnej ideologii gender, która niwelowałaby wartość płci czy
promowałaby homoseksualizm
- przekonuje pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Kozłowska-Rajewicz: list biskupów o gender niepotrzebny
(Piotr WYGODA/East News)

Nie ma żadnej _ ideologii gender _, która niwelowałaby wartość płci czy promowałaby homoseksualizm - przekonuje pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, odnosząc się do listu, który polscy biskupi przygotowali na Niedzielę Świętej Rodziny.

Biskupi przygotowali list pasterski, w którym przestrzegają przed _ ideologią gender _, która w ich opinii ma _ głęboko destrukcyjny charakter zarówno wobec osoby, jak i relacji międzyludzkich, a więc całego życia społecznego _. Ma być on odczytany 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, w kościołach na terenie całej Polski.

W ocenie pełnomocniczki list biskupów jest niepotrzebny. Kozłowska-Rajewicz przypomniała, że niespełna dwa tygodnie temu wystosowała list do polskich biskupów, który miał być odpowiedzią na toczącą się od kilku tygodni debatę publiczną na temat tzw. ideologii gender. Wyjaśniła w nim, czym w tym kontekście zajmuje się rząd i zaprosiła przedstawicieli Episkopatu do rozmowy na ten temat.

_ Duża część opowieści o gender jest zmyślona. Nie ma żadnej +ideologii gender+, która niwelowałaby wartość płci, przyczyniałaby się do seksualizacji dzieci, promocji homoseksualizmu czy osłabiania rodziny _ - podkreśliła.

Uznała, że atak na gender to _ walka z wymyślonym wrogiem _, podczas gdy jest wiele realnych problemów, z którymi na co dzień borykają się wierni.

_ Moglibyśmy wspólnie - rząd, samorząd i Kościół - te problemy pokonywać. Kościół jest potencjalnym sojusznikiem rządu w wielu sprawach, choćby zwalczaniu przemocy _ - zaznaczyła.

W liście Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że przedstawiciele Kościoła katolickiego, mówiąc o _ ideologii gender _, obarczają ten termin znaczeniem bardzo odległym lub nawet sprzecznym z tym, czym jest w nauce oraz europejskim prawie.

Pełnomocniczka opublikowała też na swojej stronie internetowej oświadczenie w tej sprawie oraz słowniczek pojęć związanych z gender.

Podkreśliła, że w nauce gender, czyli płeć kulturowa, to kategoria badawcza, która analizuje przejawy kobiecości i męskości w czasie, przestrzeni, w różnych kulturach i kręgach cywilizacyjnych. Gender odnosi się do ról, oczekiwań i stereotypów przypisanych kobietom i mężczyznom, które są kulturowo i historycznie zmienne.

_ Te różnice nie wynikają z biologii, ale z obowiązującej w danym społeczeństwie kultury. Kulturowe różnice nie sprawiają, że zanika biologia płci. Płeć kulturowa nie neguje płci biologicznej. Jako kategoria badawcza, gender nie jest związana z żadnym światopoglądem ani ideologią - po prostu opisuje świat męskości i kobiecości taki, jakim jest w danej kulturze _ - czytamy w oświadczeniu.

Pełnomocniczka przekonywała, że tak w polityce jak prawie, tak w Polsce jak za granicą, gender odnosi się do równego traktowania kobiet i mężczyzn. Podkreśliła, że postulat równości kobiet i mężczyzn nie oznacza kwestionowania różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami. Chodzi jedynie o równość wobec prawa, dostępu do dóbr, usług, przywilejów, awansu, równej płacy za pracę tej samej wartości.

_ Te dążenia nie eliminują w żaden sposób różnic biologicznych czy najważniejszych ról, jakie pełnią kobiety i mężczyźni, a więc roli matki i ojca, ze wszelkimi konsekwencjami dotyczącymi ich specyfiki. Dlatego też próby łączenia dążeń do wyrównywania szans między kobietami i mężczyznami z seksualizacją dzieci, zamachem na rodzinę czy promocją homoseksualizmu - nie mają racjonalnych podstaw. Te tezy nie mają nic wspólnego z właściwie rozumianym pojęciem gender i konsekwencjami realizacji postulatu równości _ - napisała Kozłowska-Rajewicz.

Biskupi napisali w liście do wiernych, że wobec _ nasilających się ataków ideologii gender skierowanych na różne obszary życia rodzinnego i społecznego czują się przynagleni, by z jednej strony stanowczo i jednoznacznie wypowiedzieć się w obronie chrześcijańskiej rodziny, fundamentalnych wartości, które ją chronią, a z drugiej przestrzec przed zagrożeniami płynącymi z propagowania nowego typu form życia rodzinnego _.

W ich opinii _ genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka _. Według tej ideologii - jak podkreślają biskupi w liście - człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną.

Czytaj więcej w Money.pl
Biskupi znów napisali list. Będzie burza Kościół dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci - piszą hierarchowie w liście pasterskim, przestrzegając przed _ ideologią gender _.
"W szkole nie ma miejsca na gender" Pytany o gender kardynał Zenon Grocholewski powiedział, że _ to narzucanie niszczycielskiej idei _.
Kościół nie przestrzegał równości płci? _ Biskupi i księża Kościoła katolickiego od jakiegoś czasu prowadzą nagonkę na szkoły i przedszkola realizujące politykę równości płci oraz świadomie wypaczają i kłamią na temat teorii gender _.
Episkopat o pedofilii: wielka krzywda Hierarchowie w ciągu dwóch dni obrad omówią trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych KEP na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)