Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kowalczyk: MF rezygnuje z wielokadencyjności RPP

0
Podziel się:

W projekcie założeń do noweli ustawy o banku centralnym resort finansów zaproponował dwukadencyjność dla członków Rady.

Kowalczyk: MF rezygnuje z wielokadencyjności RPP
(mf.gov.pl)

Ministerstwo Finansów, w ramach konsultacji założeń projektu noweli ustawy o NBP, zrezygnuje z pomysłu wielokadencyjności członków RPP; planowane jest wprowadzenie rotacyjności dla członków Rady - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk (na zdjęciu).

- _ Odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie założeń do nowelizacji ustawy o NBP. Rezygnujemy z wielokadencyjności członków RPP, chcemy natomiast wprowadzić rotacyjność członków Rady, żeby nie wszyscy członkowie kończyli swoją kadencję w tym samym czasie _ - powiedział Kowalczyk.

W projekcie założeń do noweli ustawy o banku centralnym resort finansów zaproponował dwukadencyjność dla członków Rady. Takim zmianom przeciwny jest jednak NBP. Zdaniem przedstawicieli banku może to budzić wątpliwości co do niezależności banku i obniżyć wiarygodność polityki pieniężnej.

W swojej opinii do projektu założeń NBP przypomina też, że w przeglądach polskiej gospodarki OECD wskazuje na fakt, że kadencja wszystkich członków RPP wygasa w zbliżonym terminie, co zwiększa niepewność w polityce pieniężnej i ryzyko niespójności decyzji w kolejnych kadencjach Rady. Bank centralny wskazuje, że wprowadzenie zmian rekomendowanych przez OECD byłoby spójne z międzynarodową praktyką i jednocześnie skróciłoby i ułatwiło okres _ uczenia się _ polityki pieniężnej.

Czytaj więcej w Money.pl
RPP ogłosiła ważną decyzję. Stopy bez zmian Kiedy można spodziewać się pierwszej podwyżki kosztu pieniądza w Polsce.
Co ze stopami procentowymi? Dziś decyzja RPP Na razie nie widać sygnałów, które skłoniłyby Rady do podniesienia stóp wcześniej niż za kilka miesięcy. RPP może jednak zaskoczyć.
Inflacja w Polsce. Wyraźny wzrost cen żywności GUS podał najnowsze informacje o tym, jak zmieniły się ceny produktów w ciągu roku.
Prezydent odwołał Zytę Gilowską z funkcji członka RPP. Co teraz? Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział, że trwają analizy dotyczące trybu uzupełnienia składu Rady Polityki Pieniężnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)