Notowania

Przejdź na
rydzyk
26.06.2011 17:30

Kowal: Reakcja MSZ była za ostra

Paweł Kowal apeluje, by w ocenie słów ojca Tadeusza Rydzyka zachowywać właściwe proporcje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezes PJN Paweł Kowal apeluje, by w ocenie słów ojca Tadeusza Rydzyka _ zachowywać właściwe proporcje _. Rydzyk kilka dni temu powiedział w Parlamencie Europejskim, że w Polsce _ jest totalitaryzm _. Rząd wysłał do Watykanu notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Jak wynika z komunikatu MSZ, notę dyplomatyczną w sprawie wypowiedzi redemptorysty ojca Tadeusza Rydzyka w Parlamencie Europejskim wręczyła przedstawicielowi władz Stolicy Apostolskiej ambasador RP Hanna Suchocka 25 czerwca 2011 roku. O. Rydzyk powiedział w Parlamencie Europejskim m.in., że w Polsce _ jest totalitaryzm _, a Polska to _ niecywilizowany kraj _ i _ Polską nie rządzą Polacy _.

_ - Trzeba słów używać adekwatnych - to dotyczy i polityków, i szczególnie duchownych. Totalitaryzm w Polsce to jest czas, kiedy zamordowano wielu księży, kiedy kardynał Wyszyński został uwięziony, dlatego to słowo w żadnym razie nie powinno być nadużywane przez pamięć dla tych ludzi _ - mówił Kowal.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t74570.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;zada;wycofania;skargi;na;rydzyka;do;watykanu,121,0,860793.html) PiS żąda wycofania skargi na Rydzyka do Watykanu
Z drugiej strony - jak mówił - jest kwestia tego, co jest _ dziś najważniejsze w państwie . - Moim zdaniem, najważniejszym zadaniem ministra spraw zagranicznych - proszę wybaczyć, że ośmielam się mu radzić - nie jest zajmowanie się wypowiedzią ojca dyrektora do 30 osób, która została nagłośniona przez te same osoby w części, które dziś z nią walczą _ - stwierdził.

_ - W żaden sposób nie możemy, szczególnie ja w swoim sumieniu nie mogę, przyjąć, że mamy dziś do czynienia z totalitaryzmem, ale z drugiej strony - nie sądzę, by głównym problemem państwa polskiego było zajmowanie się czwarty dzień wypowiedzią, która w rzeczywistości nie ma większego znaczenia _ - zaznaczył.

Według Kowala, _ najgorszą opinię Polsce robią niezreperowane drogi, niewybudowane lotniska _. Jak powiedział, _ o ojcu Rydzyku w UE słyszało pół promila osób, a o tym że w Polsce nie można dojechać, jak się tylko przekroczy granicę zachodnią Polski, wie każdy, kto tu kiedykolwiek wjechał _.

Dlatego - jak mówił - apeluje, by w sprawie wypowiedzi Rydzyka _ zachowywać właściwe proporcje _. _ - My się angażować w spór w tej sprawie nie będziemy _ - oświadczył prezes PJN.

Rząd postanowił złożyć protest przeciw szkodzącym wizerunkowi kraju wypowiedziom i prosi w tej nocie m.in. o podjęcie działań prowadzących do zaprzestania przez ojca Rydzyka wystąpień godzących w dobre imię Polski i szkodzących Kościołowi w Polsce.

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał o tej sprawie z prymasem Polski ks. abp. Józefem Kowalczykiem oraz nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t74570.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rydzyk;nie;zaplace;najwyzej;mnie;zamkna,232,0,852712.html) Rydzyk: Nie zapłacę, najwyżej mnie zamkną Sąd rozpatrzy apelację dyrektora Radia Maryja od wyroku skazującego go na grzywnę za prowadzenie zbiórki pieniędzy bez pozwolenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t16354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;zbada;fundacje;ojca;rydzyka,179,0,384947.html) Prokuratura zbada fundacje ojca Rydzyka Postępowanie dotyczyć będzie możliwych nadużyć podatkowych - zapowiada minister Ćwiąkalski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t7601.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratura;sprawdzi;czy;rydzyk;obrazil;prezydenta,135,0,252295.html) Prokuratura sprawdzi, czy Rydzyk obraził prezydenta Prokuratura przeanalizuje nagrania wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, by sprawdzić czy doszło do publicznego znieważenia głowy państwa.
Tagi: rydzyk, pjn, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz