Notowania

Przejdź na
finanse watykanu
24.08.2013 19:48

Koszt procesów beatyfikacji i kanonizacji pod lupą Watykanu

Celem drobiazgowej weryfikacji, rozpoczętej jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI jest - jak twierdzi włoska agencja prasowa - niedopuszczenie do szastania pieniędzmi i niewłaściwego wykorzystywania funduszy zebranych na procesy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Według agencji ANSA z inicjatywą wystąpił przed rokiem prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Celem drobiazgowej weryfikacji, rozpoczętej jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI jest - jak twierdzi włoska agencja prasowa - niedopuszczenie do szastania pieniędzmi i niewłaściwego wykorzystywania funduszy zebranych na procesy.

Sprawdzane są wszystkie trwające postępowania kanoniczne, a także to, w jaki sposób wykorzystano środki zgromadzone przez biura postulatorów procesów, a więc osób je prowadzących. Badany jest również przepływ pieniędzy. A często, jak zaznacza ANSA, chodzi o znaczne sumy, zebrane jako datki od wiernych.

Działania te są elementem wielkiej, zapowiedzianej jeszcze w grudniu zeszłego roku operacji, w ramach której pod lupę wzięto watykańskie finanse. Z jednej strony ma to zagwarantować przejrzystość transakcji przeprowadzanych w instytucjach i urzędach Stolicy Apostolskiej, a z drugiej - redukcję ponoszonych kosztów.

Realizację tego programu kontynuuje papież Franciszek, który podjął dalsze kroki w tej sprawie, by zreorganizować strukturę finansową Watykanu i wprowadzić surowe oszczędności.

W lipcu nowy papież powołał specjalną komisję do spraw działalności finansowej Stolicy Apostolskiej. Zbiera ona obecnie, jak poinformowała ANSA, także wewnętrzną dokumentację dotyczącą środków, jakimi dysponują biura postulatorów procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

Jeden z postulatorów powiedział przed kilkoma laty, że proces beatyfikacyjny kosztuje tyle, ile małolitrażowy samochód.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące uczciły katolickiego dziennikarza Urodzony w 1907 roku w Carpi Odoardo Focherini, dziennikarz i szef pisma L'Avvenire d'Italia, ojciec siedmiorga dzieci, organizował w czasie wojny ucieczkę Żydów do Szwajcarii.
Zabity przez mafię ksiądz beatyfikowany Ksiądz Puglisi został zastrzelony przez płatnych zabójców cosa nostra w dniu swych 56. urodzin.
Sprawdź, czego papież życzył dziś Polakom Papież Franciszek pamiętał o przypadającej dziś 2. rocznicy beatyfikacji Jan Pawła II. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej do obecnych na niej Polaków.
Tagi: finanse watykanu, kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz