Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
serbia
16.02.2012 07:28

Kosowo: Serbowie odrzucili niepodległość

Głosowanie było pogwałceniem porządku konstytucyjnego Republiki Kosowo - alarmuje parlament Kosowa w Prisztinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Serbowie zamieszkujący północ Kosowa odrzucili przygniatającą większością głosów w referendum niepodległość tego byłego regionu autonomicznego Serbii. * *Głosowanie _ było pogwałceniem porządku konstytucyjnego Republiki Kosowo _ - alarmuje parlament Kosowa w Prisztinie.

Referendum, które nie ma żadnych konsekwencji prawnych, przebiegło bez incydentów. Według komisji wyborczej 99,74 proc. uczestników referendum opowiedziało się przeciwko niepodległości Kosowa i potępiło _ ustępstwa na jakie poszedł rząd w Belgradzie wobec Kosowa _ - ich zdaniem - pod naciskiem Brukseli.

Referendum przeprowadzono wśród około 35 tys. Serbów zamieszkujących północne rejony Kosowa, gdzie stanowią oni przygniatającą większość. Jak poinformowano, frekwencja wyniosła ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania.

Uczestnicy referendum odpowiadali na pytanie: _ Czy akceptuje Pan (Pani) instytucje rzekomej Republiki Kosowo zainstalowanej w Prisztinie ? _

_ - Po tym referendum, dla kosowskich Albańczyków, społeczności międzynarodowej i polityków w Belgradzie będzie całkowicie jasne, że Serbowie z północy nie chcą podlegać instytucjom w Prisztinie _ - powiedział Krstimir Pantic, burmistrz zamieszkałej przez Serbów części Kosovskiej Mitrovicy.

Natomiast parlament Kosowa w Prisztinie uznał w uchwalonej deklaracji, że referendum _ było pogwałceniem porządku konstytucyjnego Republiki Kosowo _.

Rząd Albanii wyraził _ zaniepokojenie zorganizowaniem tego nielegalnego referendum, pozbawionego skutków prawnych i inspirowanego przez Belgrad _. Również Unia Europejska, która wkrótce ma się ustosunkować do wniosku Serbii przyznania jej statusu kandydata na członka, skrytykowała fakt przeprowadzenia referendum.

Referendum przeprowadzono na krótko przed przypadającą 17 lutego 4 rocznicą proklamowania przez większość albańską niepodległości Kosowa, której Serbowie kosowscy i rząd w Belgradzie nie uznają.

Głosowanie postawiło jednak rząd w Belgradzie, zabiegający o członkostwo w UE, w wyjątkowo niezręcznej sytuacji. Prezydent Serbii Boris Tadić oświadczył, że _ nie służyło ono interesom państwa serbskiego _ a przedstawiciel rządu Serbii Oliver Ivanović oskarżył opozycję serbską, że pragnie w ten sposób zbić kapitał polityczny przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi.

Czytaj w Money.pl
Jest referendum. Rządy tego nie uznają To niezgodne z konstytucją i może pogłębić kryzys. Serbowie mimo to chcą głosować.
Ma rozwiązanie dla Kosowa. Chce jak Irlandia Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.
Chwalą, ale na tym koniec. Żadnych ustępstw Na drodze do Unii nadal stoją relacje kraju z Kosowem.
Tagi: serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz