Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosmiczna turystyka ,,nie ucierpi" po katastrofie?

0
Podziel się:

W katastrofie nad kalifornijską pustynią Mojave zginął jeden pilot, drugi został ciężko ranny. Richard Branson oświadczył, że jest zszokowany i zasmucony tym zdarzeniem.

Kosmiczna turystyka ,,nie ucierpi" po katastrofie?
(NASA/public domain)

- _ Kosmiczny program dla turystów będzie prowadzony dalej _- zapewnia założyciel szef firmy Virgin Galactic, Richard Branson. Swe oświadczenie wydał po katastrofie należącego do firmy statku SpaceShip Two, który eksplodował podczas eksperymentalnego lotu.

W katastrofie nad kalifornijską pustynią Mojave zginął jeden pilot, drugi został ciężko ranny. Richard Branson oświadczył, że jest zszokowany i zasmucony tym zdarzeniem. Zapewnił jednak, że będzie trwał w swym postanowieniu, by rozwijać kosmiczną turystykę.

Jednocześnie przyszły klient Virgin Galactic, Jon Goodwin, powiedział BBC, że nie zwróci swego biletu na kosmiczną wycieczkę. _ Jestem przekonany, że sprawy pójdą naprzód. Oczywiście byłem wstrząśnięty, ale to naturalne, że w takim przedsięwzięciu muszą zdarzać się wypadki. Jestem przekonany, że Branson nie pozwoli nam wsiąść na pokład, jeśli nie będzie to bezpieczne. Eksperci na pustyni Mojave rozwiążą ten problem. _ Na krótką wycieczkę samolotem SpaceShip Two do granic kosmosu, na wysokość około stu kilometrów jest już siedmiuset chętnych. Bilet kosztuje 250 tysięcy dolarów.

Richard Branson, do którego należał rozbity wczoraj starek kosmiczny, zapowiedział kontynuację prac nad komercyjnymi lotami w kosmos. Właściel Virgin Galactic podkreślił, że katastrofa nie złamie ludzkiego ducha oraz tych, ktorzy prowadzą badania nad tych przedsięwzięciem. Richard Branson dodał, że z tego niepowodzenia zostanie wyciągnięta bardzo ważna nauka.

_ Stanęliśmy oko w oko z gigantem, lecz wczoraj niestety okazalismy się słabsi. Z całą dokładnością teraz zbadamy przyczyny wypadku, by wyciągnąć z nich wnioski i wiedzę oraz by ruszyc naprzód razem jako przyjaciele i jako firma _ - mówił miliarder.

Richard Branson zapewnił, że dochodzenie wykaże przyczyny katastrofy. Według właściela Virgin Galactic, pomoże to w przyszłości uniknąć podobnych tragedii.

_ Rozumiemy związane z tym ryzyko i nie zamierzamy iść dalej po omacku. Gdyby tak się stało, stanowiłoby to policzek dla tych, których dotknął ten dramat. Będziemy się uczyć na błędach. Dowiemy się, jak poprawić bezpieczeństwo i działanie. I razem ruszymy naprzód _ - zapowiedział Richard Branson.

SpaceShipTwo, pojazd kosmiczny wielkości małego odrzutowca, został wyniesiony na wysokość 15 kilometrów przez potężny samolot WhiteKnightTwo. Po odłączeniu się od niego, pojazd uruchomił własny silnik rakietowy. To właśnie wtedy doszło do eksplozji. Jeden z dwóch pilotów się katapultował, drugi zginął. Pojazd, którego wyprodukowanie kosztowało 400 milionów dolarów, roztrzaskał się na wiele części.

SpaceshipTwo należał do firmy miliardera Richarda Bransona Virgin Galactic, która miała zabierać w kosmos turystów. Choć koszt biletu wynosił 250 tysięcy dolarów, w kolejce czekało 700 osób.

To już druga katastrofa pojazdu kosmicznego w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. We wtorek w Wirginii doszło do eksplozji rakiety, która miała dostarczyć ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jej producentem także była firma prywatna.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)