Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na kubie
27.10.2014 22:04

Kościół katolicki na Kubie. Pierwsza taka zgoda od 55 lat

Władze Kuby zezwoliły na budowę kościoła katolickiego w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Władze Kuby zezwoliły na budowę kościoła katolickiego w tym kraju. Zdaniem ekspertów jest to oznaką poprawy relacji między Watykanem a Hawaną.

Kościół, którego budowa zostanie sfinansowana z darów katolików z Tampy na Florydzie, powstanie w Sandino w prowincji Pinar del Rio. W kościelnej publikacji _ Christian Life _ poinformowano, że w świątyni będzie miejsce dla 200 osób.

_ - Budowa kościoła jest wyraźną demonstracją nowej fazy, poprawy relacji między Kościołem a państwem _ - powiedział Enrique Lopez Oliva, profesor historii religii na Uniwersytecie Hawany.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że stosunki Kościoła katolickiego z oficjalnie ateistycznymi władzami Kuby były napięte przez wiele lat po rewolucji kubańskiej z 1959 roku, ale relacje te zaczęły się poprawiać przed wizytą papieża Jana Pawła II w 1998 roku.

Rząd kubański przywrócił Święta Bożego Narodzenia wolne od pracy dla wierzących i zaczął zezwalać na transmisje mszy świętych w oficjalnych mediach. Członkom partii komunistycznej przestano zabraniać udziału w życiu kościelnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa chce demokratyzować Kubę - _ Powiedzcie mi, co mogę zrobić, by wam pomóc _ - zaproponował były prezydent na spotkaniu z kubańskimi opozycjonistami.
Kubańscy lekarze potrzebują pomocy USA Kuba, która jest biedna i leży z dala od regionów Afryki dotkniętych epidemią, wysyła tam największy kontyngent medyczny spośród wszystkich krajów walczących z epidemią.
Kościół znów policzy wiernych. Po co? Głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii świętą.
Tagi: sytuacja na kubie, kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz