Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korwin-Mikke ukarany za użycie słowa "Murzyni". Obetną mu dietę

0
Podziel się:

Chodzi o wystąpienie europosła na sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej bezrobociu młodzieży w Europie, gdy powiedział, że mamy 20 milionów bezrobotnych Europejczyków, którzy są Murzynami Europy.

Korwin-Mikke ukarany za użycie słowa "Murzyni". Obetną mu dietę
(Piotr Tracz/REPORTER)

Szef europarlamentu Martin Schulz poinformował, że ukarał polskiego europosła Janusza Korwin-Mikkego (Nowa Prawica) za niestosowną wypowiedź o _ Murzynach Europy _ podczas sesji PE w lipcu. Europoseł został pozbawiony diet za 10 dni, czyli 3 040 euro.

Aktualizacja 19:53

Swą decyzję Schulz zakomunikował w trakcie obrad europarlamentu w Strasburgu. Ocenił, że Korwin-Mikke _ użył rasistowskich określeń _ w trakcie debaty na temat bezrobocia wśród młodzieży na sesji plenarnej 16 lipca, za co nie przeprosił.

_ - Jako członkowie Parlamentu Europejskiego jesteśmy szczególnie zobligowani do poszanowania i ochrony fundamentalnych wartości Unii Europejskiej, w tym także zasady niedyskryminacji i szacunku dla godności ludzkiej _ - powiedział Schulz. Podkreślił, że używanie rasistowskich i dyskryminujących wyrażeń jest bardzo poważnym naruszeniem reguł, na których opiera się praca Parlamentu Europejskiego.

_ - Jako przewodniczący tej Izby i w imieniu jej deputowanych będę w zdecydowany sposób sprzeciwiać się każdemu naruszeniu zasad Parlamentu, które ma na celu propagowanie nienawiści rasowej albo dyskryminację _ - oświadczył Schulz.

Poinformował, że polski europoseł zostanie pozbawiony diet za 10 dni, i zagroził, że jeśli podobna sytuacja się powtórzy, podejmie dalsze kroki dyscyplinarne. Dzienna dieta europosła to 304 euro, a zatem Korwin-Mikke straci 3 040 euro.

Komentując decyzję szefa PE, polski europoseł ocenił w środę, że jest ona _ wyrazem zemsty socjalisty na antysocjaliście _. _ - Przodkowie pana Schulza obrabowali mojego ojca na wiele większe sumy, niż pan Schulz mnie. Socjaliści w Polsce grabią ludzi codziennie na znacznie większe sumy, więc traktuję to z filozoficznym spokojem. Koszty walki politycznej _- oświadczył Korwin-Mikke.

_ - Zdanie, że młodzi ludzie to Murzyni Europy, dla nikogo nie jest obraźliwe, a jest parafrazą sloganu, że kobieta jest Murzynem świata, użytego przez Johna Lennona i Yoko Ono _ - dodał.

W lipcu na sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej bezrobociu młodzieży w Europie europoseł powiedział, że _ mamy 20 milionów bezrobotnych Europejczyków, którzy są Murzynami Europy _. Wystąpienie wywołało oburzenie wielu eurodeputowanych, a szef PE poprosił go o wyjaśnienia i zagroził wyciągnięciem konsekwencji.

Korwin-Mikke tłumaczył 9 września po spotkaniu z Schulzem, że cała sprawa to nieporozumienie językowe. Zapewniał, że w swoim wystąpieniu nie użył angielskiego słowa _ niggers _, które jest uznawane za obraźliwe, tylko _ negroes _ (Murzyni). Podkreślał, że w rozmowie z szefem PE powoływał się na twórczość Marka Twaina, który w swoich książkach używa określenia _ negro _, czy twórczość Johna Lennona, autora piosenki _ Woman Is the Nigger of the World _. _ Nie będę używał poprawnej nowomowy i będę nazywał Murzyna Murzynem _ - oznajmił Korwin-Mikke.

Przewidziane w regulaminie PE kary, jakie można nałożyć na europosła to nagana, pozbawienie diet przez okres od dwóch do 10 dni, zawieszenie udziału europosła w pracach PE na taki sam czas oraz pozbawienie go stanowisk zajmowanych w PE.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef PE zapowiada karę dla Korwin-Mikkego Pan Korwin-Mikke niszczy godność i reputację Parlamentu Europejskiego, gdzie wzajemny szacunek i sprzeciw wobec każdej formy dyskryminacji są wiodącymi zasadami postępowania i języka, używanego przez członków PE
Korwin-Mikke dla Money.pl: Afera taśmowa to zasługa Kaczyńskiego -Jeżeli wygra PiS, to będziemy mieli to samo, co teraz. Jeden podatek pójdzie w górę o jeden procent, a drugi trochę w dół - przekonuje Mikke.
Twardzi faceci. Korwin-Mikke i Wipler w nietypowej sesji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)