Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja we Włoszech. 7 aresztowanych przed Expo 2015 w Mediolanie

0
Podziel się:

W ocenie włoskich mediów to wręcz trzęsienie ziemi dla organizatorów wielkiej imprezy.

Korupcja we Włoszech. 7 aresztowanych przed Expo 2015 w Mediolanie
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bEJtWABN

W ocenie włoskich mediów to wręcz _ trzęsienie ziemi _ dla organizatorów wielkiej imprezy. Dochodzenie, prowadzone między innymi przez znaną mediolańska prokurator Ildę Boccassini wykazało istnienie grupy, która wpływała na realizację wielu zamówień publicznych przed wystawą, w której ma wziąć udział około 130 państw.

Kierownictwo tej grupy wybierało do przetargów tych wykonawców i firmy, które obiecywały awanse urzędnikom i pracownikom administracji, również dzięki _ opiece _ ze strony polityków. _ Wygracie wszystkie przetargi, jakie chcecie, jeśli pomożecie mi karierze _ - powiedział w podsłuchiwanej na wniosek prokuratury rozmowie dyrektor wydziału planowania zakupów w biurze organizacyjnym Expo 2015 Angelo Paris, którego słowa przytoczyła agencja Ansa.

Wraz z nim do aresztu trafił były prominentny polityk włoskiej partii komunistycznej Primo Greganti, który w latach 90. był objęty śledztwem w sprawie gigantycznego skandalu korupcyjnego we włoskiej polityce, znanego jako Czyste Ręce.

bEJtWABP

Wśród zatrzymanych są też dwaj byli parlamentarzyści, którzy według śledczych roztaczali _ ochronę _ nad firmami - wykonawcami przetargów, a także przedsiębiorca, pośrednik i były dyrektor generalny ds. infrastruktury w regionie Lombardia.

W związku z poruszeniem, z jakim przyjęto informacje o aresztowaniach i skandalu wokół przyszłorocznego Expo premier Włoch Matteo Renzi zaapelował do polityków, by _ nie wtrącali się _ do dochodzenia w tej sprawie.

Ubolewanie z powodu afery wokół mediolańskiej wystawy wyraził przewodniczący władz regionu Lombardia Roberto Maroni. _ Mam nadzieję, że będzie można kontynuować przygotowania zgodnie z przyjętym harmonogramem prac _ - dodał. Burmistrz Mediolanu Giuliano Pisapia stwierdził zaś: _ Przeniknięcie struktur przestępczych do Expo jest logiczne dla każdego, kto zna sytuację w kraju _.

Prokuratura oświadczyła, że prowadzone przez nią śledztwo pozwoli jak najszybciej _ odciąć chore gałęzie _ po to, by umożliwić powrót do pracy przy organizacji przyszłorocznej wystawy światowej, która odbędzie się od 1 maja do 31 października przyszłego roku.

bEJtWABV
Czytaj więcej w Money.pl
Dolce i Gabbana trafią do więzienia. Za co? Zgodnie z włoskim prawem osoby skazane w sprawach, które nie dotyczą ciężkich przestępstw, nie idą do więzienia przed zakończeniem postępowania we wszystkich instancjach.
Stanowisko włoskiego rządu ważne dla Polski Komorowski spotkał się po południu z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w jego rzymskiej rezydencji na Kwirynale
bEJtWACq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)