Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dalli
17.10.2012 14:26

Korupcja w UE. Komisarz wiedział o aferze i nie zrobił nic

Przedsiębiorca powołując się na kontakty z wysoko postawionym urzędnikiem KE. Chciał przepchnąć korzystne dla swojej firmy ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Zdymisjonowany komisarz do spraw zdrowia John Dalli wiedział o aferze korupcyjnej, w którą został wciągnięty i nie zrobił nic, by temu przeciwdziałać. To podstawowy zarzut unijnego biura do spraw walki z nadużyciami finansowymi OLAF. *

Inspektorzy wprawdzie nie znaleźli dowodów na bezpośredni udział komisarza w aferze, ale ustalili, że o niej wiedział. Chodzi o próbę wyłudzenia pieniędzy od szwedzkiej spółki tytoniowej przez biznesmena z Malty, powołującego się na kontakty z komisarzem.

Przedsiębiorca domagał się zapłaty w zamian oferując wpływ na przygotowywane unijne przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych, w szczególności dotyczące unijnego zakazu eksportu substancji snus, używki tytoniowej doustnej.

Sekretarz generalny OLAF-u Giovanni Kessler podkreślał dziś na konferencji prasowej, że dochodzenie w tej sprawie było obszerne, dogłębne i kompleksowe. Zapewniał, że OLAF wykorzystał wszystkie swoje możliwości, by przeprowadzić śledztwo i nie ma mowy o pomyłce. Z ustaleń wynika, że John Dalli wiedział, iż maltański przedsiębiorca powołuje się na kontakty z nim, ale nie zareagował, nie zgłosił tej sprawy i nie próbował jej zakończyć.

Wczoraj Komisja Europejska informowała, że John Dalli podał się sam do dymisji, dziś pojawiły się wątpliwości i informacje, że to szef Komisji Jose Barroso zmusił go odejścia. Rzeczniczka Komisji zapewniała, że dymisji nie była wymuszona.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom do UE: "Nikomu nie robimy prezentów" Jego zdaniem postępowanie, jakie KE wszczęła wobec Gazpromu nie ma oparcia w rzeczywistości.
Jeszcze większe ograniczenia dla banków UE? Chodzi o to, by depozyty bankowe nie były wykorzystywane jako gwarancje w ryzykownej, handlowej działalności banków.
Budżet UE idzie w złym kierunku? On tak uważa Przewodniczący zaapelował dzisiaj o utrzymanie w przyszłym wieloletnim budżecie UE środków na pomoc socjalną,
Tagi: dalli, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz