Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w PZPN. Prokuratura połączyła dwa śledztwa

0
Podziel się:

Warszawska prokuratura połączyła śledztwa w sprawie nagrań, które miałyby wskazywać na korupcję w Polskim Związku Piłki Nożnej.

Korupcja w PZPN. Prokuratura połączyła dwa śledztwa
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Warszawska prokuratura zdecydowała się połączyć śledztwa w sprawie nagrań, które miałyby wskazywać na korupcję w Polskim Związku Piłki Nożnej. Do głównego wątku sprawy włączono postępowanie wszczęte po doniesieniu prezesa Związku Grzegorza Laty.

Prowadzone od początku grudnia przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczy podejrzenia _ przyjęcia w latach 2010-2011 przez osoby pełniące funkcje kierownicze w PZPN korzyści majątkowej lub jej obietnicy w związku z nabyciem nieruchomości pod budowę nowej siedziby PZPN _.

W styczniu oddzielne doniesienie do prokuratury w sprawie usiłowania skorumpowania i _ próby wręczenia mu korzyści majątkowej w celu późniejszego wykorzystania tego stanu do szantażowania jego osoby _ złożył prezes PZPN Grzegorz Lato. Tą sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota.

Zawiadomienie o możliwym przestępstwie złożyli minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz poseł PiS, wiceszef sejmowej komisji sportu Adam Hofman. W związku z nagraniami i prowadzonym śledztwem kontrolę w PZPN zarządziła minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/196725.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkosc;i;upadek;grzegorza;laty;kim;jest;prezes;pzpn,224,0,977376.html) *Wielkość i upadek Grzegorza Laty. Kim jest prezes PZPN? * Grzegorz Lato był zdecydowanie lepszym piłkarzem niż politykiem i działaczem sportowym.

Jak poinformowała warszawska prokuratura okręgowa, prokurator prowadzący główny wątek zapoznał się z dokumentami i materiałami przedstawionymi przez Latę i zdecydował o połączeniu spraw.

Oba postępowania dotyczyły praktycznie tej samej kwestii i łączyła je osoba Laty oraz działacza piłkarskiego współpracującego w przeszłości z PZPN Grzegorza Kulikowskiego. Pod koniec października zeszłego roku tuż przed Walnym Zgromadzenie Delegatów PZPN przedstawiciele opozycji wobec Laty opublikowali nagrania, których autorem był Kulikowski. Miały one świadczyć o możliwej korupcji przy budowie nowej siedziby związku, której mieli się dopuścić Lato i ówczesny sekretarz generalny PZPN Zdzisław Kręcina, który 30 listopada z tego powodu został odwołany ze swojego stanowiska.

Zarówno Lato, jak i Kręcina odpierali zarzuty, a Kulikowski mówił, że nie ma dowodów na korupcję władz PZPN, ale _ chciał pokazać mechanizmy, które mogą prowadzić do patologii _. Kilka dni temu działacz w rozmowie z _ Super Expressem _ poinformował jednak, że w czerwcu ubiegłego roku przekazał Lacie kopertę, w której była łapówka związana z budową nowej siedziby związku. Szef piłkarskiej centrali przyznał, że Kulikowski kopertę faktycznie zostawił w jego gabinecie, ale jej nie otworzył, zdeponował w sejfie i zgłosił sprawę prokuraturze.

Podstawą tego postępowania jest przepis Kodeksu karnego, który głosi: _ Kto, pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 _.

O korupcji w PZPN czytaj więcej w Money.pl
Lato przed komisją sejmową Poseł PiS Jan Tomaszewski w bardzo mocnych słowach skrytykował byłego przyjaciela z boiska.
Były manager klubu ekstraklasy z zarzutami Pierwszy zarzut dotyczy obietnicy wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 10 tys. zł, a drugi obietnicy wręczenia 10 tys. zł i wręczenia ostatecznie 7 tys. zł.
Jest śledztwo w sprawie PZPN. Kara do 5 lat Wszczęto śledztwo w związku z nagraniami mającymi wskazywać na korupcję w PZPN.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)