Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piłka nożna
18.02.2011 12:50

Korupcja w futbolu. Sąd wydał kolejny wyrok

Chodzi o mecze: KSZO Ostrowiec, Ceramiki Opoczno i Stasiaka Opoczno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Na kary więzienia w zawieszeniu oraz wysokie grzywny skazał w piątek wrocławski sąd rejonowy siedem osób, głównie sędziów i działaczy piłkarskich, oskarżonych o przyjmowanie i wręczanie łapówek. Wszyscy dobrowolnie poddali się karze.

Ogłoszenie wyroku i samo posiedzenie zostało utajnione przez sędzię Anetę Talagę. Aktem oskarżenia objęto w sumie osiem osób, którym prokuratura postawiła zarzuty o charakterze korupcyjnym związane z udziałem w rozgrywkach piłkarskich klubów KSZO Ostrowiec, Ceramiki Opoczno i Stasiaka Opoczno.

Jak powiedział dziennikarzom po wyjściu z sali prokurator Marek Kaczmarzyk, sąd uwzględnił wnioski prokuratury i wszyscy oskarżeni zostali skazani bez przeprowadzenia rozprawy.

Najsurowszy wyrok usłyszał były udziałowiec Kszo Mirosław S., który został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz grzywnę w wysokości blisko 200 tys. zł. Na 2 lata i osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata i ponad 50 tys. zł grzywny sąd skazał b. trenera Mariusza Ł. Pozostali oskarżeni zostali skazani na kary dwóch lat do ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywny.

_ - Ten wyrok w pełni satysfakcjonuje prokuraturę. Sąd podzielił nasze stanowisko zarówno w zakresie winy oskarżonych jak i stopnia ich odpowiedzialności _ - dodał prokurator.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 320 osobom: sędziom, trenerom, m.in. byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W., oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., piłkarzom, a także obserwatorom i działaczom, m.in. byłemu przewodniczącemu Kolegium Sędziów PZPN Jerzemu G.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która _ ustawiała _ wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, pseudonim Fryzjer, na 3,5 roku więzienia.

W maju 2010 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla _ Fryzjera _, a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat więzienia. Na ławie oskarżonych zasiadło wówczas 17 osób - działaczy Arki, obserwatorów PZPN, sędziów i jeden piłkarz. Wszyscy zostali uznani za winnych, ale sąd apelacyjny częściowo zmienił wyroki dziewięciu oskarżonym, obniżając w większości zasądzony wcześniej wymiar kar.

We wrześniu 2009 r. na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny.

Pod koniec grudnia 2010 r. 27 osób, głównie działaczy i piłkarzy Górnika Polkowice, oskarżonych o kupowanie meczów dobrowolnie poddało się karze. Sąd Rejonowy w Lubinie skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz wysokie grzywny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/150;osoba;zatrzymana;przez;cba;w;aferze;pilkarskiej,114,0,697202.html) 150. osoba zatrzymana przez CBA w aferze piłkarskiej Biuro zatrzymało szefa kolegium sędziów z Kielc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t18482.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;polskiej;pilce;najwiekszy;akt;oskarzenia;w;sadzie,105,0,649577.html) Korupcja w polskiej piłce: Największy akt oskarżenia w sądzie Objęto nim 113 osób. Jest wśród nich Ryszard F., pseudonim Fryzjer, oraz były selekcjonera reprezentacji Polski.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/94/131934_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/real-madryt-i-fc-barcelona-to-najbogatsze-kluby-pilkarskie-0-772638.html) Real Madryt i FC Barcelona to najbogatsze kluby piłkarskie Na konto drużyny z Madrytu w tym roku wpłynęło aż 438,6 miliona euro. FC Barcelona zarobiła 398,1 miliona euro.
Tagi: piłka nożna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz