Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja przy budowie A1. Kolejne zatrzymanie

0
Podziel się:

Zatrzymanie ma związek z przekazaniem co najmniej 8 tysięcy złotych łapówki w 2008 roku.

Korupcja przy budowie A1. Kolejne zatrzymanie
(jinga80 - Fotolia.com)

Śląscy policjanci zatrzymali osobę, podejrzaną o korupcję przy budowie śląskiego odcinka autostrady. Zatrzymanie ma związek z przekazaniem co najmniej 8 tysięcy złotych łapówki w 2008 roku.

Łącznie w całej sprawie przedstawiono kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych, a ustalona kwota wręczanych łapówek przekracza 200 tys. zł. Zatrzymana ostatnio osoba to reprezentant jednego ze śląskich przedsiębiorców. _ Jego zatrzymanie ma bezpośredni związek z pośrednictwem w przekazaniu w 2008 roku przynajmniej 8 tysięcy złotych łapówki w zamian za nadużycie uprawnień przez jednego z członków kierownictwa głównego wykonawcy budowy _ - poinformowała policja.

Postępowanie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją komendy wojewódzkiej w Katowicach. Według ich ustaleń w związku z budową śląskiego odcinka autostrady A1 dochodziło do przekazywania i przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień. Śledczy nie udzielają informacji na temat mechanizmu przestępstwa.

W lipcu śląska policja poinformowała o postawieniu ok. 30 zarzutów korupcyjnych mężczyźnie, który zajmował w przeszłości kierownicze stanowisko w konsorcjum Alpine Bau, zajmującym się budową odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki. Później pod zarzutem łapówkarstwa zatrzymano kilka innych osób.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła w tej sprawie kilkadziesiąt zarzutów korupcyjnych. Według policji zebrany materiał dowodowy _ obrazuje szeroki obszar układów korupcyjno-towarzyskich pomiędzy osobami zajmującymi stanowiska kierownicze u głównego wykonawcy a lokalnymi przedsiębiorcami _. Sprawa w dalszym ciągu określana jest jako _ rozwojowa _, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Policjanci w dalszym ciąg badają podmioty gospodarcze związane z budową autostrady.

Alpine Bau budowało w Polsce odcinki A1 Świerklany-Gorzyczki, S5 Kaczkowo-Korzeńsko i drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w czerwcu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej 16. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera przetargowa. Kolejne aresztowania Przetarg na bezprzewodowe czytniki linii papilarnych policja rozstrzygnęła przed rokiem. Okazało się, że oferenci działali w zmowie.
Korupcja w drogówce. Policjanci zatrzymani Policjanci mają od 28 do 47 lat. Są przesłuchiwani pod zarzutami przyjmowania korzyści majątkowych i przekroczenia uprawnień. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Policja za zakazem zakrywania twarzy Prewencyjne zatrzymania i zakaz zakrywania twarzy są wśród rekomendacji, które znalazły się w policyjnym raporcie z wydarzeń 11 listopada w stolicy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)