Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Izraelu. Były premier Olmert skazany

0
Podziel się:

Adwokaci Olmerta, który był szefem rządu w latach 2006-2009, zapowiedzieli apelację.

Korupcja w Izraelu. Były premier Olmert skazany
(Government Press Office/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEUdAOVx

Były premier Izraela Ehud Olmert został skazany w poniedziałek przez sąd w Jerozolimie na osiem miesięcy więzienia za korupcję - poinformowały izraelskie media. Były premier został już skazany w ubiegłym roku na sześć lat więzienia w innej aferze korupcyjnej, sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy Izraela.

Adwokaci Olmerta, który był szefem rządu w latach 2006-2009, zapowiedzieli apelację. Pod koniec marca podczas ponownego procesu 69-letni Olmert został uznany za winnego korupcji i nadużycia zaufania; chodzi o przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA.

Do ponownego procesu doszło, gdy Szula Zaken, długoletnia dyrektor biura Olmerta, została świadkiem oskarżenia i przedstawiła nagrania rozmów dotyczące nielegalnego przyjmowania pieniędzy - podała agencja Associated Press.

bEUdAOVz

W lipcu 2012 roku sąd uznał, że Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, zanim w 2006 roku objął funkcję szefa rządu. Został wówczas uznany za winnego oszustwa i naruszenia zaufania przy przyznawaniu państwowych subwencji firmom powiązanym z jego bliskim przyjacielem. Olmerta skazano na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę o równowartości ponad 16 tys. dolarów.

Sąd oczyścił jednak wówczas Olmerta z dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane było za jego sukces: przyjęcia ok. 160 tys. USD łapówki od znajomego biznesmena z USA Morrisa Talansky'ego oraz zainkasowania zwrotu kosztów zagranicznych podróży z dwóch instytucji jednocześnie na łączną kwotę 92 tys. USD.

W innej sprawie izraelski sąd uznał w marcu 2014 roku Olmerta za winnego przyjmowania łapówek przy realizacji projektów budowlanych, gdy był on burmistrzem Jerozolimy. W maju ubiegłego roku został za to skazany na sześć lat więzienia. Aktualnie przed Sądem Najwyższym rozpatrywana jest apelacja.

W obu sprawach o korupcję Olmert, premier Izraela w latach 2006-2009, nie przyznaje się do winy. W czasie śledztwa prowadzonego przez policję Olmert ogłosił we wrześniu 2008 roku, że chce oczyścić swoje imię i zrezygnował ze stanowiska. Funkcję premiera sprawował jednak jeszcze do marca 2009 roku.

bEUdAOVF
Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja kwitnie. Oto szokujący raport Coraz większa presja na wyniki oraz niestabilność gospodarcza przyczyniają się do wzrostu łapownictwa w biznesie.
Miliony szekli zdefraudowane przez polityków Aresztowań dokonano na mniej niż trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi.
Z więzienia na sesję parlamentu. Gdzie? Jansza, przywódca opozycyjnej Słoweńskiej Partii Demokratycznej, odbywa od czerwca karę dwóch lat więzienia za przyjmowanie łapówek.
Zaostrzają przepisy o walce z korupcją - Od dzisiaj to silniejszy kraj- oświadczył minister sprawiedliwości po uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej.
bEUdAOWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)