Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koptowie w Egipcie. Dwóch policjantów zastrzelonych przed koptyjskim kościołem

0
Podziel się:

Ataku dokonano w Wigilię Bożego Narodzenia, którą Koptowie obchodzą 6 stycznia.

Koptowie w Egipcie. Dwóch policjantów zastrzelonych przed koptyjskim kościołem
(Bora S. Kamel / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Zamaskowani napastnicy zastrzelili dwóch policjantów pilnujących koptyjskiego kościoła, znajdującego się na południe od stolicy Egiptu Kairu. Ataku dokonano w Wigilię Bożego Narodzenia, którą Koptowie obchodzą 6 stycznia.

W związku z okresem świątecznym egipskie władze wzmocniły ochronę koptyjskich kościołów, obawiając się ataków na tamtejszych chrześcijan, do których dochodzi regularnie od lipca 2013 roku, gdy wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego. Od tego czasu spalono wiele kościołów, szczególnie na południu kraju, gdzie znajdują się duże skupiska chrześcijan.

Bractwo Muzułmańskie podkreśla, że nie ma nic wspólnego z aktami agresji wobec Koptów i oskarża władze w Kairze o cyniczne wykorzystywanie mniejszości religijnych do zaostrzania środków bezpieczeństwa.

Koptowie stanowią ok. 10 proc. społeczeństwa Egiptu, którego populacja wynosi 85 mln ludzi. Przez wieki większość muzułmańska (sunnicka) pokojowo współżyła z mniejszością.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponowny proces dziennikarzy Al-Dżaziry Najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała w czwartek kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy katarskiej telewizji informacyjnej.
Al-Dżazira zawiesza kanał. Przez napięcia Telewizja zawiesiła działalność swojego kanału w Egipcie, Mubasher Misr, który w przeszłości był źródłem poważnych napięć.
Zamknęli ambasadę. Boją się terrorystów To już druga placówka dyplomatyczna, która w ostatnim czasie zawiesiła działalność w Kairze; wcześniej na ten krok zdecydowała się Wielka Brytania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)