Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
10.10.2014 07:52

Kopacz o pomniku smoleńskim: Decyzja należy do władz lokalnych

Jeśli projekt miałby służyć upamiętnieniu tych osób, a nie rozniecaniu sporów politycznych, to jest szansa na jego realizację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Ewa Kopacz mówi, że budowa pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w centralnym punkcie Warszawy należy do decyzji władz lokalnych. Dwa dni temu do prezydenta Bronisława Komorowskiego wpłynął list około 30 rodzin ofiar tragedii. Zaapelowali oni o zainicjowanie budowy pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Paryżu mówiła, że jeśli projekt miałby służyć upamiętnieniu tych osób, a nie rozniecaniu sporów politycznych, to jest szansa na jego realizację.

Do inicjatywy przychylnie odniósł się Bronisław Komorowski - zapewniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki. Podkreślił, że warto, by w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej poczucie wspólnoty, które wtedy towarzyszyło wielu Polakom, było na nowo udziałem tych, którzy pamiętają o tej tragedii. Decyzja o lokalizacji pomnika będzie należała natomiast do samorządu Warszawy - zastrzegł Sławomir Rybicki.

_ Cieszymy się, że prezydent popiera inicjatywę budowy pomnika _ - powiedział w imieniu części rodzin ofiar tragedii Andrzej Melak, którego brat Stefan Melak zginął 10 kwietnia 2010 roku. Zapewnił, że chce wierzyć prezydentowi, jednak zwrócił uwagę, że słowa Bronisława Komorowskiego są sprzeczne z jego dotychczasowym postępowaniem.

Z kolei Magdalena Merta - wdowa po Tomaszu Mercie - powiedziała, że rodziny cieszą się z każdej inicjatywy w sprawie budowy pomnika. Mówiła, że dotychczasowe formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej, są niewystarczające. Wyraziła też nadzieję, że pomnik stanie niebawem na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Inicjatywę poparł stołeczny ratusz. Jego rzecznik Bartosz Milczarczyk powiedział, że już niebawem dojdzie do konsultacji w tej sprawie. Zadeklarował także, że pomnik może stanąć w reprezentacyjnym i łatwo dostępnym miejscu stolicy, w ścisłym centrum. Uważa on przy tym, że w tej sprawie potrzebna jest rzeczowa dyskusja wielu środowisk.
Prezydent Bronisław Komorowski planuje spotkanie z rodzinami ofiar tragedii smoleńskiej, prawdopodobnie odbędzie się ono 20 października.

10 kwietnia 2015 roku minie pięć lat od tragicznej śmierci pod Smoleńskiem 96 osób, które na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciały rządowym samolotem na obchody rocznicowe do Katynia.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakiet klimatyczny. To decydujące rozmowy? Polska premier przybyła dzisiaj do Berlina; z kanclerz Niemiec będzie rozmawiać m.in. o pakiecie energetycznym w kontekście październikowego szczytu UE.
Batalia o budżet. "Psuje finanse i oznacza stagnację" PiS złożył w Sejmie wniosek o odrzucenie projektu przyszłorocznego budżetu. _ Żyjemy w kraju jak z filmu katastroficznego _.
Decyzja w sprawie śledztwa smoleńskiego _ Pomimo przeprowadzenia w toku tego postępowania szeregu czynności procesowych, nie zdołano zakończyć śledztwa w uprzednio wyznaczonym terminie _ - oświadczył prokurator.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz